Türkiyede Nesli Tükenmiş Hayvanlar Hazar Kaplanı

'Eğitim Merkezi' forumunda Wish tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hazar kaplanı Türkiyede Nesli Tükenmiş Hayvan
  Hazar kaplanı hakkında Bilgi
  Hazar Kaplanı resimleri


  [​IMG]

  Eski çağlardan beri gücün, asaletin sembolü. Belki de bu yüzden soyu tükenmeye yüz tutmuş bu güzel hayvanın. Bu yüzyılın başında 8 tane kaplan alttürü varmış, bunların üçünün (Java kaplanı, Bali kaplanı, Hazar kaplanı) soyu tükenmiş. Hazar kaplanı yakın zamanlara kadar Artvin - Kars yörelerinde de yaşamış.

  Bengal kaplanından daha küçüktür. Tüyleri sık, çizgileri soluktur. Gövde ve boyun altı beyaz ve daha sarkıktır. Kulaklar, kısa ve küçüktür. Rengi, Bengal kaplanına benzer. Bacakların dış kısımları, sarıdır, ve iç tarafı beyazdır. Bu alt türün kuyruğu, sarıdır, ve sarımsı beyaz çizgiler vardır. Kışın saçı çok uzundur, iyi gelişmiş bir karın yelesi ve kısa bir ense yelesi vardır.

  Yaşam şekli

  Hazar kaplanları yalnız yaşayan hayvanlardır. Çiftleşme mevsiminde erkek ve dişi birlikte görülür. Erkek kaplan dişiden daha büyüktür. Genelde çiftleşme kış veya bahar döneminde gerçekleşir. Kaplanların çiftleşme dönemi yirmi-otuz gün kadar sürer. Yaklaşık olarak 100 günlük bir gebelik döneminden sonra dişi kaplanlar üç yavru doğurur. Bu yavrular doğduğunda kördür ve on gün sonunda gözleri açılır. Yavrular yaşamlarının ilk sekiz haftasında anne sütüyle beslenir. Bu esnada baba hiçbir sorumluğu üzerine almaz. On bir haftadan sonra yavrular avlanmaya başlar.

  Dağılımı

  En batıda Türkiye olmak üzere Hazar denizi, Kafkasya’da İran, Türkmenistan, Afganistan’ın kuzey kesimlerinde yaşardı. Ayrıca Moğolistan ve Irak'ta da izleri bulunmuştur. Türkiyede en son 1970'te vuruldu.1973' te Hakkari Uludere bitkilerle ilgili çalışma yapan prof. dr. Turhan Baytop 1970' te vurulmuş bir kaplan postu buldu ve bunu bilim dünyasına bir makale aracılığıyla tanıttı.Bu Türkiyede öldürülen son hazar kaplanıdır.Ama tam kesin olmayan kanıtlara göre Afganistan civarında hala görüldüğü iddia edilir. Fakat Türkiye'de böyle bir şey mümkün değildir çünkü Türkiye'nin çok küçük bir bölümünde yaşıyorlardı ve Türkiye'de sayısı 600'ü aşmıyordu hatta daha bile azdı.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]