Türkiye’de Kurulan İlk Türk Devletleri

'Tarih Bölümü' forumunda Belinay tarafından 27 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Malazgirt savaşından sonra Anadolu’da kurulan ilk Türk Devletleri ve merkezleri nelerdir

  1-Saltukoğulları: Anadolu’da kurulan ilk Türk beyliği Saltukoğulları’dır. Erzurum ve çevresinde Ebu Kasım tarafından kurulan Saltukoğlu Beyliği, 1202 yılında Anadolu Sultanı Rükneddin Süleyman Şah tarafından yıkılmıştır.
  2-Mengücekoğulları: Mengücek Gazi tarafından Erzincan ve çevresinde kurulan Mengücekler, 1228 yılında 1. Aleaddin Keykubat tarafından yıkılmıştır.

  3-Danişmendoğulları: Sivası merkez olmak üzere Tokat, Amasya ve Kayseri civarını içine alarak kurulmuş olan Danişmendoğulları, Gazi Ahmet Bey tarafından kurulmuştur.Haçlı ordularına karşı büyük savaş veren Danişmendler, 1178 yılında 2. Kılıçarslan tarafından yıkılmıştır.
  4-Artukoğulları: Artuk Bey’in oğulları Sökmen ve İl Gazi tarafından kurulmuş olan Artuklular, 3 kola ayrılarak gelişmişlerdir.
  Hasankeyf Kolu: Eyyubiler tarafından 1232 yılında yıkılmıştır.
  Harput Kolu: Anadolu Selçukluları tarafından 1234 yılında yıkılmıştır.
  Mardin Kolu: Akkoyunlular tarafından 1409 yılında yıkılmıştır

  5-Çaka Beyliği: Kpss tarih dersinde ilk Türk beylikleri içinde yer alan Çaka Beyliği, Çaka Bey tarafından İzmir yöresinde kurulmuştur. Çaka Beyliği Anadolu’da kurulanilk denizci beylik olma özelliğini taşır. Çaka Bey de ilk Türk denizcisidir.

  6-Sökmenoğulları: Ahlat ve Van Gölü civarında kurulmuştur.
  7-Dilmaçoğulları: Bitlis.
  8-Çubukoğulları: Harput.
  9-Tanrıvermişoğulları: Efes.
  10-Yınaloğulları: Diyarbakır yöresinde kurulmuştur.