Türkiye'de kadın erkek eşitliği kaçıncı sırada

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 3 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Türkiye kadın erkek eşitliğinde 122. sırada..


  Merkezi Cenevre'de bulunan Dünya Ekonomik Forumunun yayımladığı yılık rapora göre Küresel cinsiyet eşitsizliği endeksi kadın erkek eşitliğinde Türkiye 122. sırada yeralıyor. İskandinav ülkeleri, siyaset, eğitim, istihdam ve sağlık alanlarında kadın ve erkek eşitliğinin en çok sağlandığı ülke olurken, Türkiye de listede 122. sırada yeraldı.
  Amerika kadınlara daha fazla rol vermesi ve kadın erkek arasındaki ücret farklılığının düşmesiyle 19. sıradan 17. sıraya yükseldi.

  Ülkelerin yüzde 85'inin geçen altı yıl içinde cinsiyet eşitsizliğini azalttığını belirten rapor, diğer ülkelerde bu eşitsizliğin arttığını, Nijerya, Mali, Kolombiya, Tanzanya ve El Salvador gibi ülkelerde kadınların durumun daha da kötüleştiğini gözler önüne serdi.

  Listede Rusya 43. sırada, Çin 51. sırada, İtalya 74. sırada, Brezilya 82. sırada, Katar 11. sırada, Hindistan 113. sırada ve Suudi Arabistan da 131. sırada yer aldı.

  Rapora göre, kadın erkek eşitliğinde 126. sıradan 122. sıraya yükselen Türkiye, ekonomiye katılımda 132., eğitimde 106., sağlıkta 62. ve fırsat eşitliğinde 89. sırada yer aldı.

  Dünya Ekonomik Forumu, hiçbir ülkenin sağlık, eğitim, siyaset ve istihdam alanlarında kadınlar ile erkekler arasında cinsiyet farkını tamamen kapatmayı başaramadığını açıkladı.


  AA
   
Yükleniyor...