Türkiye'de kaç cep telefonu var?

'Teknoloji Haberleri' forumunda SümbüL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


  1. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye'de 136 milyon cep telefonu olduğunu ve 66 milyon mobil abone bulunduğunu belirtti.

    İzmir'de düzenlenen Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı'nda konuşan İzmir'de düzenlendi. Acarer, "Türkiye, mobil hizmetlerin başladığı tarihten itibaren yaklaşık 150 milyon telefon ithal etti. Bunlara 20 milyar doların üzerinde para gitti. Ulaştırma Bakanı'nın çabalarıyla hiç olmazsa bir kısmının Türkiye'de üretilmesiyle ilgili ciddi adımlar atıldı. İnşallah bu yıl içinde sonuç alırız. Bu telefonların yüzde 20'sinin Türkiye'de üretilmesiyle 400 milyon dolar tasarruf sağlanacak." dedi.

    BTK Başkanı Acarer, Türkiye'de 8 Haziran 2010 itibariyle baz istasyonu sayısının 45 bin 479 adet olduğunu, denetimin BTK bölge müdürlükleri tarafından yapıldığını belirterek, sinyallerin tehlike sınırlarının çok altında olduğunu söyledi. Acarer, "Baz istasyonlarının yerleşim yerlerindeki sayısı azaldıkça, başta bina içi olmak üzere haberleşme kötüleşecek, bina içinde önce imkansız hale gelecek, sonra dışta da kötüleşecek. Baz istasyonunun sinyali zayıflarsa, cebinizde taşıdığınız cep telefonunun yaydığı enerji artacak." şeklinde konuştu.

       2. Cevap: Türkiye'de kaç cep telefonu var?

    Türkiye Nüfusunun İki katına yakın bir rakam.OrtaLama kişi başı nerdeyse 2 cep telefonu düşüyor :S