Türkiye'de ilk nüfus cüzdanı

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda HazaN tarafından 15 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Türkiye'de ilk nüfus cüzdanı Ne zaman verildi
  Türk tarihinde ilk nüfus cüzdanı, 1863 - 1864 yıllarında yapılan sayımdan sonra verildi.
  " Osmanlı Tezkiresi " denilen bu nüfus hüviyet cüzdanlarının çizgili, düz bir kâğıt belge niteliğinde birer pusula oldukları, tarihçi Lütfi Efendi tarafından yazılmıştır.
  Cumhuriyet' ten sonra 1927 yılında yapılan ilk nüfus sayımından sonra , her vatandaşa " nüfus cüzdanı " verildi.

  ilk Nüfus Cüzdanı Kullanımı

  Türkiye'de ilk nüfus cüzdanı, 1863-1864 yıllarında yapılan nüfus sayımından sonra verildi. "Tezkire-i Osmaniye" veya "Osmanlı Tezkiresi" denilen bu nüfus hüviyet cüzdanlarının çizgili, düz bir kâğıt niteliğinde oldukları, tarihçi Lütfı Efendi tarafından yazılmıştır. 1882 yılında ise tek yapraklı Osmanlıca düzenlenen "Devleti Aliye-i Osmaniye Tezkeresi" nüfuz cüzdanı olarak kullanılmıştır. Bu tezkerelerde, bugünkü nüfus cüzdanlarında olduğu gibi sahibiyle, baba ve ana adları, eşkâli ve kayıtlı bulunduğu mahallenin ismiyle sokak ve ev numaraları yazılıydı.

  Osmanlı devleti nüfus cüzdanı

  Cumhuriyet döneminde 1927'de yapılan ilk nüfus sayımından sonra "herkes kayıt altına alınsın" diye tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 1928 yılında Osmanlıca ve 32 sayfalık nüfus cüzdanı verildi. Latin alfabesine geçilmesinden sonra 1929 yılında Latin alfabesiyle yazılan yapraklı nüfus cüzdanları kullanılmaya başlandı. 1976 yılında ise ilk kez kadın ve erkek nüfus cüzdanları farklı renklerde düzenlendi. Erkeklerde mavi, kadınlarda pembe renk nüfus cüzdanları kullanılmaya başlandı.
  ilk nufus.