Türkiyede İlk Eczane Nerede Ve Kimin Tarafından Kurulmuştur

'Etüt Merkezi' forumunda Aderito tarafından 5 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


  1. Türkiyede İlk Eczane Nerede Ve Kimin Tarafından Kurulmuştur

    1902 yılında ilk defa Mustafa Gülek tarafından açılmıştır. Anadolu ve Adananın ilk eczanesidir. Eczanenin sahibi Mustafa Rıfat Gülek 1872 yılında Adanada dünyaya gelmiştir.
    O dönemler de Türkiyenin birçok yerinde tıp bilimi gayrimüslim ahalinin elindeydi. Adananın o günkü önde gelenleri Türklerin de bu mesleğe girmeleri için toplanıp aralarından parlak bir genç olan Mustafa Rıfat Beyi eczacı olarak yetişmesi için seçmişler. Böylece Mustafa Rıfat Bey üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Eczacılık Bölümünde başarıyla tamamladıktan sonra memleketi Adanaya dönmüş ve 1902 yılında Adana ve Anadolunun ilk “Türk Eczanesini hizmete sunmuştur. Klasik eczacılığın tüm hünerini göstererek halkın beğenisini kazanan “Kan Kuvveti Şurubu gibi birçok ilacın altına imzasını atmıştır. 1915 yılında Çanakkalede savaşan Türk birliklerine kendi imalatı olan “hidrofil pamuk, sargı bezi, muhtelif antiseptik ilaçlar göndermiş ve savaşın sağlık desteğine katkıda bulunmuştur. Sonraki yıllarda pek çok genci okutmuş ve eczanesinde doktor ve eczacı yetişmesine katkıda bulunmuştur. 1947deki vefatının ardından akrabaları tarafından bir süre daha açık tutulan eczane daha sonra kapanmak zorunda kalmıştır.

    Eski Devlet Bakanımız Tayyibe Gülek ve ailesi Mustafa Rıfat Gülekin vasiyetine uyarak eczaneyi Türk Eczacılar Birliğine vermiştir. Türk Eczacılar Birliği eczaneyi aslına uygun olarak restore ederek 14 Haziran 2003 yeniden tarihi bir eczane olarak faaliyete geçmesini sağlamıştır.