Türkiyede İlk Eczane Nerede Ve Kimin Tarafından Kurulmuştur

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Misafir tarafından 11 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ülkemizde İlk Eczane Nerede Kim Tarafından Kurulmuştur,
  Türkiyede İlk Eczane Nerede Kurulmuştur,
    2. Cevap: Türkiyede İlk Eczane Nerede Ve Kimin Tarafından Kurulmuştur

  1902 yılında ilk defa Mustafa Gülek tarafından açılmıştır. Anadolu ve Adana’nın ilk eczanesidir. Eczanenin sahibi Mustafa Rıfat Gülek 1872 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir.
  O dönemler de Türkiye’nin birçok yerinde tıp bilimi gayrimüslim ahalinin elindeydi. Adana’nın o günkü önde gelenleri Türklerin de bu mesleğe girmeleri için toplanıp aralarından parlak bir genç olan Mustafa Rıfat Bey’i eczacı olarak yetişmesi için seçmişler. Böylece Mustafa Rıfat Bey üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Eczacılık Bölümünde başarıyla tamamladıktan sonra memleketi Adana’ya dönmüş ve 1902 yılında Adana ve Anadolu’nun ilk “Türk Eczanesini” hizmete sunmuştur. Klasik eczacılığın tüm hünerini göstererek halkın beğenisini kazanan “Kan Kuvveti Şurubu” gibi birçok ilacın altına imzasını atmıştır. 1915 yılında Çanakkale’de savaşan Türk birliklerine kendi imalatı olan “hidrofil pamuk, sargı bezi, muhtelif antiseptik ilaçlar” göndermiş ve savaşın sağlık desteğine katkıda bulunmuştur. Sonraki yıllarda pek çok genci okutmuş ve eczanesinde doktor ve eczacı yetişmesine katkıda bulunmuştur. 1947’deki vefatının ardından akrabaları tarafından bir süre daha açık tutulan eczane daha sonra kapanmak zorunda kalmıştır.

  Eski Devlet Bakanımız Tayyibe Gülek ve ailesi Mustafa Rıfat Gülek’in vasiyetine uyarak eczaneyi Türk Eczacılar Birliği’ne vermiştir. Türk Eczacılar Birliği eczaneyi aslına uygun olarak restore ederek 14 Haziran 2003 yeniden tarihi bir eczane olarak faaliyete geçmesini sağlamıştır.
   


Yükleniyor...