Türkiye'de her 10 kişiden 1'i ilaç bağımlısı!

'Sağlık Rehberi' forumunda Haberci tarafından 7 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. :oops: TÜRKİYE'DE HER 10 KİŞİDEN 1'İ İLAÇ BAĞIMLISI!

  İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası, Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerinden hareketle “İlaç Kullanımında Demografik Özellikler” araştırması yaptırdı.

  KRONİK HASTALIKLARIMIZ: TANSİYON VE MİGREN
  Türkiye’de en fazla görülen kronik hastalık tansiyon olurken, en çok şikayet edilen rahatsızlık ise baş ağrısı ve migren oldu.

  TAVSİYE ÜZERİNE İLAÇ KULLANIYORUZ
  Araştırmada her 10 kişiden biri sürekli ilaç kullandığını belirtirken, her 5 kişiden birinin ise başta şifalı otlar olmak üzere geleneksel tedavi yöntemlerini tercih ettiği saptandı.

  Kronik bir hastalığı nedeniyle sürekli ilaç kullandığını belirten kişilerin oranı ise yüzde 9.9 oldu. Tavsiye üzerine ilaç kullanımın ise toplumumuzda çok yaygın olduğu saptandı.

  ERKEKTE KALP VE ROMATİZMA, KADINDA KANSIZLIK VE PSİKOLOJİ
  Romatizma ve kalp rahatsızlığı nedeniyle sürekli ilaç kullanan erkeklerin oranı kadınların oranının 3 katını buluyor.

  Kansızlık nedeniyle sürekli ilaç kullananların tamamı kadınlardan oluşuyor. Psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle sürekli ilaç kullanan kadınların oranı erkeklerin yaklaşık 3 katına çıkıyor.

  KALITIMSAL HASTALIKLARDA ŞEKER İLK SIRADA
  Araştırmada ailelerde en fazla görülen ilk 5 kalıtımsal hastalık şöyle sıralanıyor: Şeker, tansiyon, kalp, kanser ve romatizma.

  ŞİFALI OTLARDAN SONRA EN ÇOK BİTKİ ÇAYI ÖNE ÇIKIYOR
  Araştırmanın ilginç bir yanı da tedavi için geleneksel yöntemleri tercih edenlerin oranı yüzde 19.3’ü bulması.

  Araştırmaya göre geleneksel yöntem olarak şifalı otlar, bitki çayları ve kırıkçı, çıkıkçı tercih edilirken şifalı otlar ve bitkisel çayların özellikle soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde tercih edildiği belirtiliyor.