Türkiyede Doğal Yalıtım Alternatifinizin Olduğunun Farkında mısınız?BIOMANTOLAMA

'Güncel Bilgiler' forumunda ozlemm tarafından 19 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. styronit Nedir?
  styronit hazır sıva ve kaplama malzemesi, yaşadığımız konutlarda enerji tüketimini minimize etmek, optimum uygulama kalınlığında arzu edilen yalıtımı sağlamak, insan sağlığını tehdit etmeden yaşanabilir bir konfor ortamını sağlamak için binaların dış ve/veya iç cephelerinde koruma amaçlı olarak geliştirilmiş ve özel bir karışım kombinasyonuna sahip hazır harç olarak kullanılabilen doğal malzemelerden elde edilen bir üründür. Kalıcı özellik gösteren ve bileşimi değişmeyen bir yapıda elde edilen bu harç, binaların gerek dış cephe ve gerekse iç cephe kaplama uygulamalarında kullanılmaktadır. Kaplama uygulaması yapıldıktan sonra, duvarın tüm yüzeyinde her noktada eşit dayanıklılık ve homojen bir yüzey özelliği gösterir.  styronit'in Özellik ve AvantajlarıDOĞALDIR: styronit yapısı içinde volkanik tüfler, doğal inorganik taşlar ve organik maddeler bulundurmaktadır. styronit çimento içermez. styronit'i endüstriyel kerpiç olarak değerlendirebiliriz.

  NEFES ALIR: Duvarların nefes alabilmesi için, duvar yapı kesitini oluşturan malzemelerin buhar difüzyon direnç değerinin düşük olması gerekir. styronit hazır sıva malzemesi ile yapılan sıva örneklerinin priz sonrası buhar difüzyon direnç değeri μ = 1,0 -3,0 arasında değişim göstermektedir. Duvarların nefes alması duvarlarda nem, küf, boya dökülmesi gibi deformasyonların ve terleme, yoğuşma problemlerinin oluşmasına engel olur.

  YEKPARE YALITIM YAPAR: styronit'in sıva metotlarıyla uygulanabilmesi, binalarda her türlü girinti ve çıkıntının kesintisiz ve aynı kalınlıkta kaplanmasına olanak sağlar. Kesintisiz yani yekpare yalıtım ısı köprülerinin oluşmasını engeller, yüksek ısı performansı elde edilir ve bina duvarlarında yoğuşma meydana gelmez.

  KOLAY UYGULANIR: styronit bütün geleneksel sıva metotlarıyla kolayca uygulanabilir.

  YÜZEYE KUVVETLE YAPIŞIR: styronit, her türlü yüzeye kuvvetle yapışır. Sadece uygulanacak yerin su ile ilgili problemlerinin önceden çözülmesi ve kuru bir zemin olması gerekir.

  YANMAZ: Petrol türevi hammaddeye sahip olan yalıtım malzemeleri yüksek sıcaklıklara dayanamadıkları gibi yangın esnasında zehirli gazlar da çıkarttıkları için birçok yangında zehirlenmelere yol açarlar. styronit A grubu yanmaz sınıfındadır, yangın yüküne etkisi olmaz.

  YÜKSEK ISI PERFORMANSI SAĞLAR: Düşük ısı depolama yeteneğine sahip bir duvar yüzeyi, iç ortamdaki ısıl enerjiyi daha iyi koruyacağı gibi, minimum enerji tüketimine de olanak sağlamaktadır. styronit kaplama malzemesi, düşük yalıtım kalınlıklarında dahi çok düşük ısı depolama yeteneğiyle iç ortam koşullarında ısıl enerjinin korunmasına yüksek katma değer sağlayan bir performans sergiler.  styronit'in Yenilikçi ve Özgün YönleriSektörel Olarak Özgünlüğü; styronit yalıtım ve koruma harcının duvarlara nefes aldırabilmesi çimento katkısız ve ekolojik özellikleri, yalıtım sektörü için özgün, benzersiz bir üründür.

  Isı Tasarrufu Üstünlüğü; Bir duvar kombinasyonu ele alındığında yalın duvarın (geleneksel iç sıvalı) yapısal olarak ısı depolama yeteneği ile styronit yalıtım ve koruma harcı ile kaplanmış bir duvar yüzeyinin ısı depolama yeteneği birbirinden çok farklıdır. Düşük ısı depolama yeteneğine sahip bir duvar yüzeyi iç ortamdaki ısıl enerjiyi daha iyi koruyacağı gibi, minimum enerji tüketimine de olanak sağlamaktadır. styronit bu yönüyle de diğer yalıtım malzemelerinden farklılığını ispat etmiştir.

  Su Buharı – İç Yüzey Terleme Olgusuna Etkisi; styronit kaplama malzemesinin yalıtım birimi olarak bir duvar yüzeyinde uygulandığında, su buharı yoğuşma analizi prensipleri hesaplamalarına göre, duvar yüzeyinde "terleme" ve duvar bünyesinde "yoğuşma" olgusunun meydana gelmediğini yaptırmış olduğumuz testlerle kanıtlanmıştır. Bu durum tarafımızdan taahhüt edilmektedir.

  Çevreci Yönü; styronit yalıtım ve koruma harcının üretimi aşamasında geri dönüşümlü malzemeler kullanılır. Çevreye zarar veren atık bırakmadan, diğer üretimlerin atığını hammadde olarak kullanan, doğal çevre ve tarihsel dokuya zarar vermeden, zehirli atık, metan ve karbondioksit gibi sera gazlarını oluşturmadan az enerji ve en yüksek verimle "çevre dostu üretim" yapar.
    2. Cevap: Türkiyede Doğal Yalıtım Alternatifinizin Olduğunun Farkında mısınız?BIOMANTOL

  teşekürler bilgiler için özlem:f118: