Türkiye Sağlık Alanında Hayalleri Zorluyor

'Haberler' forumunda aykuta tarafından 1 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Eskiden mazot parası istenirdi, şimdi acil hastaya ambulans helikopter geliyor. Türkiye sağlık alanında son 6 yılda resmen çağ atladı.

  Altı yıl öncesine kadar acil hasta taşıma noktasında kara ambulanslarını kullanmakta bile sıkıntı yaşayan Türkiye, şimdilerde hava ambulans helikopterleriyle ülkenin her tarafına ulaşıyor.

  Geçmişte kara ambulansının bir yerden başka bir yere gitmesi için bile yakıt parası istenirken, vatandaş şimdilerde hastasını helikopterle hastaneye yetiştirebiliyor.

  Sağlık Bakanlığı'nın 28 Ekim 2008'de hizmete başlattığı hava ambulansları sayesinde bu zamana kadar ülke genelinde 892 acil hasta sağlık kurumlarına taşındı.

  Mevcut yedi helikopterle Türkiye'yi yedi bölgeye ayıran bakanlığın yeni hedefi 2009 sonuna kadar ambulans sayısını 17'ye, hava ambulanslı il sayısını da 15'e çıkarmak.

  İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Kayseri, Erzurum ve Diyarbakır'da şimdilik birer ambulans helikopter bulunuyor. Bu yerler, çevresindeki illere de hizmet veriyor. Yıl sonuna kadar bu illere Çanakkale, Afyon, Konya, Samsun, Trabzon, Van ve Bursa da eklenecek. Bakanlığın ambulans helikopterin bir sonraki adımı olan ambulans uçak alımı için çalışmaları da devam ediyor. Ambulans helikopterler bu zamana kadar kalp damar, solunum sistemi, sindirim sistemi, cerrahi, enfeksiyon, nörolojik, travma, yanık ve kan hastaları ile hamile ve yeni doğanlara acil sağlık hizmeti sundu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, acil durumda vatandaşların 112'yi aramaları halinde sağlık ekiplerinin yardıma koşacağını belirtiyor. Akdağ, 'Bırakın ambulans için mazot parası istemeyi, artık acil hastalarımızı helikopter ambulanslarla taşıyoruz. Şu anda yedi helikopter ambulansımız var, bunların sayısını on beşe çıkarmaya çalışıyoruz.' dedi.

  Ambulans helikopterlerle hayatları kurtulanlar...

  SEVK İÇİN 'KARAYOLU SAKINCALI' DENİLDİ, ambulans helikopter devreye girdi. Şubat 2009'da Şanlıurfa'da ilk kez bir hasta, tedavisinin yapılması için sevk edildiği Diyarbakır'a Sağlık Bakanlığı'na ait helikopter ambulansla götürüldü. Şanlıurfa'da solunum yetmezliği sebebiyle çocuk hastanesinde tedavi gören 9 yaşındaki Engin Azot, durumunun ağırlaşması üzerine sevki kararlaştırıldı. Şanlıurfa'dan Diyarbakır'a karayolu ile gitmesi riskli olacağı için hasta, ambulans helikopterle götürüldü.

  KALP KRİZİ GEÇİRDİ, 30 DAKİKADA HASTANEYE ULAŞTIRILDI. Erzurum'un Hınıs ilçesinde kalp krizi geçiren bir vatandaş, 30 dakika içerisinde sağlık merkezine ulaştırıldı. İlçede yaşayan 65 yaşındaki Zülkif Yalavız, kalp krizi geçirdi. Hınıs Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Yalavız, burada yapılan ilk müdahalenin ardından Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Karayoluyla taşınması riskli olan Yalavız için ambulans helikopter devreye girerek hastaneye ulaştırdı.

  80 YAŞINDAKİ HASTA İÇİN HELİKOPTER AMBULANS SEFERBER OLDU. 2 Haziran'da Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan akut böbrek yetmezliği, hipertansiyon ve ritim bozukluğu rahatsızlığı bulunan 80 yaşındaki Nurettin Ökmen ambulans helikopterle İzmir'e sevk edildi. O tarihte Bodrum Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi gören Ökmen'in rahatsızlığı ilerleyince büyük bir merkezde tedavi görmesi gerekiyordu. Hastanın Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilmesi için çalışmalar kısa sürede sonuçlanarak, hasta, helikopterle İzmir'e gönderildi.
    2. Cevap: Türkiye Sağlık Alanında Hayalleri Zorluyor

  Sağlık alanında yaşanan gelişmeler mutluluk verici.Hakikaten son yıllarda büyük gelişmeler oldu ufak tefek istisnalar hariç.Özellİkle özel hastanelerdeki soygunluk da bitse daha iyi olacak inşallah.
   


Similar Threads: Türkiye Sağlık
Forum Başlık Tarih
Haberler Samsung Galaxy S4 Türkiye Satış Fiyatı Ne Kadar? 17 Mart 2013
Haberler Sony Xperia Z'nin Türkiye Fiyatı 10 Mart 2013
Haberler Ahmet Kaya'nın Mezarı Türkiye'ye Gelecek mi? 21 Şubat 2013
Haberler 2013 Türkiye Nüfusu Açıklandı 28 Ocak 2013
Haberler Türkiye İran Sınırında Deprem 23 Aralık 23 Aralık 2012