türkiye hangi enlem ve boylam arasındadır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 27 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. türkiye hangi enlem ve boylam arasındadır acil yardım lütfen.

  Tanım : Dünya üzerinde yer alan her hangi bir noktanın bulunduğu yere coğrafi konum adı verilir. Coğrafi konum kendi içinde iki bölüme ayrılmaktadır

  A) Matematik konum : Dünya üzerindeki her hangi bir yerin paralel ve meridyenlerle belirlenen konumudur. B) Özel konum : Herhangi bir yerin denizlere karalara , yükseltiye , yer şekillerine , ticaret yollarına , köprülere ve yer altı zenginliklerine göre oluşturmuş olduğu ortalama durumdur.

  TÜRKİYE'NİN MATEMATİK KONUMU

  Türkiye'nin enlem ve boylam değerleri
  Türkiye’nin üzerinde yer aldığı enlem ve boylam dereceleri yaklaşık olarak yukarıda gösterilmiştir. Şekilden de anlaşılacağı gibi Türkiye’nin görünümü bir dikdörtgeni andırmaktadır.

  MATEMATİK KONUMUN .TÜRKİYE YE SAĞLADIĞI ÖZELLİKLER :

  * Türkiye 36 0 – 420 Kuzey paralelleri arasında yer almaktadır. Buna göre Türkiye Kuzey yarımkürede Orta (ılıman ) kuşakta yer almaktadır.

  *Türkiye 26 0 - 45 0 doğu boylamları arasında yer almaktadır. Buna göre de Türkiye başlangıç meridyeninin doğusunda yer almaktadır.
    2. Türkiye Dünya üzerinde Kuzey yarım kürede yer alır. Bu yarım kürede 36-42º Kuzey paralelleri, 26-45º Doğu meridyenleri arasındadır.