türkiye hahritası ezber

'Etüt Merkezi' forumunda Sitem tarafından 17 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Türkiye haritası nasıl ezberlenir

  türkiyede haritasındaki 7 bölgeyi ve nerelerde olduğunu heralde biliyorsundur.Türkiyedeki illerin nerelerde olduğunu bilmek ezberini kolaylaştırır..

  Oyun oynayarak ve eğlenerek haritadaki şehirlerimizin yerlerini öğrenebilirsiniz.

  Bir fikri ezberlemenin iki yolu vardır:
  1. Belirli aralıklarla defalarca tekrarlamayın.
  2. Mantıksal akışı çözün.
  Hangisi daha iyi metottur? İkinci model: Diyelim ki, siz insan vücudundaki tüm kemikleri ezberlemek istiyorsunuz. 1. Metot bunları alfabetik sırada ile her birini ismi ile ezberlemektir. 2. Metot ki bu mantıklı olan yoldur; kafadan başlayıp ayaklara kadar sıra ile ezberlemektir. Bu yolla her kemik sıra ile mantıklı bir şekilde öbürünü ve bir sonrakini hatırlatır.
  Akıl, hafızayı güçlendiren araçları sever. Bir fikrin gerekliliğini özetleyin ve onu yakalayabileceğiniz kolay bir yere kaydedin. Bu yolla karalama yaptığınız şeylerle uğraşacağınıza, bütün fikri yeni baştan inşa edeceksiniz.

  Etkili hafıza teknikleri:
  1. Her fikir için bir veya iki tane tanım elde edin.
  2. Her kavramın ilk harfini alıp bazı komik kelimeler üretin.
  3. Hayali bir görüntü veya hikaye üretin ki, tüm anahtar kavramlar beraber gözüksün. Görüntü ne kadar çirkin olursa hatırlamak daha kolaydır.
  4. Fikirleri bir şarkı yapın. Tempo ve ritimlerle birtakım seri kelimeler hatırlanabilir.
  Herşeyi ezberlemek için büyük zihinsel bir blok vardır, bir başladınız mı çok hoş ve kolay gelir. Başlamak için “Pirke Avot”u ezberleyin ve yolda yürür gibi tekrarlayın. Kod kelimeleri not alın ve hep yanınızda bulundurun. Bu sizin için bir başvuru kaynağıdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Tem 2014
Yükleniyor...