Türkiye de yaşanan çığ felaketi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 22 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. geçmişte Türkiye de yaşanan bir çığ felaketi söyler misiniz

  Cevap: Türkiye de yaşanan çığ felaketi

  Türkiye'de yaşanan çığ olaylarına ilişkin ilk kez 1958'den bu yana tutulan resmi istatistiklere göre, son 50 yılda çığ olaylarında toplam 850 kişi yaşamını yitirdi.

  Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Afet Etüd ve Hasar Tespit Daire Başkanlığı'nın verilerinden ANKA'nın derlediği bilgilere göre, Türkiye'deki çığ olaylarının büyük kısmı Aralık ve Mart aylarında meydana geliyor.
  Çığ olayları ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun dağlık kesimleri ile Karadeniz Bölgesinin bazı kesimlerinde yaşanıyor. Arazi yapısı, güneşin etkisi ve bölgede esen hakim rüzgarların yönleri Aralık-Mart aylarında çığ felaketlerinin meydana gelmesinde etkili oluyor. Türkiye topraklarının yaklaşık yüzde 35'i çığ afetine maruz kaldığı da yapılan araştırmalar sonucu saptandı. Yapılan araştırmalara göre, çığ olaylarının Türkiye'de ağırlıklı olarak görüldüğü bölgeler şöyle belirlendi:

  Karadeniz bölgesinde: Küre ve Soğanlı Dağları,

  Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde: Tecer, Yama, Otlukbeli, Munzur, Karagöl, Palandöken, Kargapazarı, Aras Güneyi, Muş Güneyi, Kavuşşahap, Van Doğusu ve Hakkari Dağları.

  Değerlendirmelere göre, çığ olaylarının en fazla görüldüğü iller sırasıyla şöyle:
  Bingöl, Tunceli ve Bitlis. Ölümcül çığ olaylarının büyüklüğü açısından sıralamada da şöyle: Şırnak, Tunceli, Bayburt, Hakkari, Bitlis ve Siirt.

  Yapılan araştırmalara göre, Doğu, Güneydoğu ve Kuzey Anadolu yerleşim bölgelerinde meydana gelen çığ olayları, can kaybı açısından deprem felaketinden sonra ikinci derecede yeralıyor.

  TÜRKİYE'DE MEYDANA GELEN ÇIĞLAR

  Verilere göre, Türkiye'de 1958 yılından beri afet kayıtlarına geçmiş 448 adet çığ olayı bulunuyor. Bu olaylarda toplam 850 kişinin hayatını kaybettiği resmi kayıtlarda yeralıyor. Türkiye'de çığ felaketinin en yoğun yaşandığı yıllar ise 1991-1992 kış mevsimi olarak belirlendi. Bu yıllarda yaşanan çığ felaketlerinde toplam 328 kişinin hayatını kaybetti.