Türkiye çocuk gelinde Avrupa ikincisi

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 19 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Türkiye erken evilikte ikinci sırada
  Çocuk yaşta evliliğin tespiti için yapılan araştırmada ükemizdeki sorunun büyüklüğünü bir kez daha ortaya çıktı.Türkiye Avrupa'da ikinci sırada..
  Evlilik Mi? Evcilik Mi? Erken ve Zorla Evlilikler Çocuk Gelinler raporu
  Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu tarafından hazırlanan rapora göre, dünyada çocuk gelinlere en yüksek oranda rastlanan ülkeler sıralamasında, ilk sıraları Afrika ülkeleriyle Güney Asya ülkeleri alıyor.

  Türkiye ise Avrupa ülkeleri olarak değerlendirilen ülkeler arasında erken evlilik oranı yüzde 17 olan Gürcistan'ın ardından yüzde 14 oranı ile ikinci sırada görülüyor.
  Raporda, kesin rakamlara ulaşmak mümkün olmasa da gelişmekte olan ülkelerde her yıl 10-12 milyon kız çocuğunun erken yaşta evlendirildiği, Türkiye özelinde ise her üç kadından birinin çocuk evliliği yaptığı' belirtildi.

  Erken yaşta evliliklerin sadece sosyo-kültürel özellikler, gelenek ve inançlarla açıklanacak bir pratik olmadığının altının çizildiği raporda, bu evliliklerin ortaya çıkmasında sosyo-kültürel, eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, savaşlar ve felaketler gibi etmenlerin rol oynadığına işaret edildi.

  Türkiye'de 18 yaş altı evlilik yapan erkeklerin oranının yüzde 6,9 iken, bu rakamın kadınlarda yüzde 31,7 olarak görüldüğü kaydedildi. Bu evliliklerin yüzde 16,9'unun kentte, yüzde 24,6'sının da kırda gerçekleştiğinin anlatıldığı raporda, TÜİK verilerine göre de evli kız çocuğu sayısının evli erkek çocuğu sayısına oranla 14 kat daha fazla olduğunu gözler önüne serdiğine vurgu yapıldı.

  Raporda, Türkiye'de 18 yaşın altında evliliklerin yaklaşık yarısının okur-yazar olmayan, yüzde 31,7'sinin ise okur-yazar olan fakat hiç okula gitmeyen çocuklar tarafından yapıldığı da aktarıldı. Türkiye ve dünyada erken evliliklere ilişkin yapılan pek çok araştırma ve mevzuat verisinin yer aldığı raporun yetkili kurumlara da gönderileceği bildirildi.

  (ntv)
   
  Son düzenleme: 19 Kas 2011