Türk ve Caicos Adaları Tarihi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 18 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

 1. Türk ve Caicos Adaları Tarihi
  Türk ve Caicos Adaları  Turks ve Caicos Adaları (İngilizce: The Turks and Caicos Islands (/ˈtɝːks/ and /ˈkeɪkəs/ ya da /ˈkeɪ.koʊs/; kısaltması: TCI), Karayipler'de, Kuzey Atlas Okyanusunda yer alan ve iki takımadadan oluşan adalar grubu.

  British West Indies'de yer alan Turks ve Caicos Adaları, sekiz adadan oluşan bir devlet durumundadır. Batı Caicos, Providenciales, Kuzey Caicos, Orta Caicos, Doğu Caicos ve Güney Caicos, Caicos adalarını; Grand Turk ve Salt Cay de Turk adalarını oluşturuyor. Bu adalar, Jamaika'nın 1962'de bağımsızlığını ilân etmesinden sonra İngiltere'ye bağlı kalmayı seçti.

  Turks ve Caicos Adaları, Karayib Denizi'nde, Bahamalar'ın güneydoğu ucunda, Dominik Cumhuriyeti'nin 145 km kadar kuzeyinde yer alır. Sekiz Turks Adası ile Caicos grubundaki altı ana adadan oluşan adaların toplam yüzölçümü 430 km²'dir.
  Turks ve Caicos Adaları'nın sekizinde sürekli yerleşim vardır. Adaların halkının çoğu Afrikalı kölelerin torunlarıdır. Bu basık ve düz yüzeyli adalar mercan resifleriyle çevrilidir. Adaların toprağı verimsizdir ve bölgede sık sık kasırgalar görülür. Dışarı satılan başlıca ürünler kerevit, kurutulmuş deniz salyangozu ve deniz salyangozu kabuğudur. Adalarda bulunan ve bir zamanlar ekonominin temelini oluşturan tuz sanayisi, gelişmiş üretim yöntemlerini uygulamak için gerekli olan yatırımların yapılamaması nedeniyle son yıllarda dünya pazarlarında rekabet olanağını yitirmiş ve gerilemiştir.
  Avrupalılar'ın 1512'de keşfettiği bu adalara İspanyol kâşif Juan Ponce de León ilk kez gittiğinde adalarda yerleşim yoktu. 1678'de Bermuda'dan gelen İngiliz göçmenler yerleşene kadar da adalarda kimse yaşamıyordu. İngiliz göçmenler burada bir tuz sanayisi kurdular. 1874'ten 1959'a kadar Jamaika egemenliğinde kalan adalar 1962'de bir İngiliz sömürgesi oldu.
  Sömürgenin başkenti Cockburn Town, Grand Turk Adası'nın üzerindedir. Bu adada ABD'nin iki askeri üssü de vardır.

  Turks ve Caicos (Türk ve Kayık Adaları) ismi nereden geliyor?

  En çok söylenen görüş, bayraklarında bulunan kaktüsün fese benzemesi ve fesin de Batı kültüründe Türkleri hatırlatması ve bunun için bu adı aldığı şeklindedir. Ancak bir diğer fikir de şu şekildedir. Bu adalar 17. ve 18. yüzyıllarda Amerika kıtasından Avrupa kıtasına giden İspanyol gemilerine saldıran korsanların sığınaklarıydı. Türk denizcilerinin Akdeniz'deki korsanlıkları nedeniyle Batılılarca Türk isminin korsana eşdeğer olarak adlandırılmasıyla aslında korsan adaları olarak bilinen bu adalar, Türk adaları olarak anılmaya başlanıyor. Caicos ismi ise yerli Bahamalılar olan Lucayanların dilinden bir sözcük olan ve "adalar sırası" anlamına gelen "caya hico"'dan gelmektedir .
   
Similar Threads: Türk Caicos
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi TBMM’nin açılması Türk milleti için neden önemlidir? 3 Eylül 2016
Ansiklopedik Bilgi Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemi ve görevi nedir kısaca 24 Kasım 2014
Ansiklopedik Bilgi Türküler ve hikayeleri ve yöreleri 16 Mart 2014
Ansiklopedik Bilgi Geçmişten Günümüze Türkiye Güzelleri 11 Mart 2014
Ansiklopedik Bilgi Türkiyenin en büyük ırmağı hangisidir ve nerededir 9 Şubat 2014