Türk Milletin Atatürk'e değer vermesinin nedenleri nelerdir

'Tarih Bölümü' forumunda Demet tarafından 14 Ekim 2014 tarihinde açılan konu


 1. Milletimizin atatürk e değer vermesinin nedenleri nelerdir

  Atatürk Osmanlı imparatorluğunun çökme arefesinde olduğunu sezmiş ve milletimizi düşmanların esaretinden kurtarmak için büyük bir milli kurtuluş hareketi başlatmıştı.Kuşkusuz Atatürk’e karşı büyük bir vefa borcumuz ve sevgi borcumuz vardır. Bugün nasıl kaliteli modern aydın bir Türkiye var ise, bunda en büyük katkı Atatürk’ün sayesindedir.

  Atatürk, sorumluluk alma,sahiplenme, fikir ve siyaset adamlığı gibi özellikleriyle her zaman büyük bir lider olduğunu bizlere göstermiştir.Bu gibi özelliklerinin yanında Atatürk’ün çok önemli bir maneviyatı da vardı. Bu, onun güzel ahlakıydı. Hayatını incelediğimizde elde edilen başarılarda, onun güzel ahlakı çok önemli bir yer kazanmıştır. Milletimizin bağımsızlığının kazanılmasındaki üstün fedakarlıkları ve bu tehlikenin ortadan kaldırılmasındaki azmi,sabrı, dinine ve milletine olan bağlılığı önemli bir yer tutmaktaydı.

  Mustafa Kemal Atatürk, çok yönlü ve üstün kişiliği olan bir liderdir.
  Mustafa Kemal, vatanı ve milleti için canını feda etmekten kaçınmazdı.
  Mustafa Kemal Atatürk, idealist bir liderdi.
  Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük ideali, millî sınırlarımız içinde millî birlik duygusuyla kenetlenmiş uygar bir toplum oluşturmaktı.
  Mustafa Kemal'in olaylara yaklaşımı hep mantıklı ve gerçekçi olmuştur. Milletine hep hakikatleri söylemiş ve bunu tavsiye etmiştir.
  Mustafa Kemal Atatürk, doğru bildiği şeyleri açıkça söylemekten çekinmezdi.
  Atatürk, eğitimi sosyal ve kültürel kalkınmanın en etkili araçlardan biri olarak görmüştür.
  Atatürk, milletimizi çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracak ileri bir zihniyetin yerleşmesi çabasındaydı.
  Atatürk, çocukları ve gençleri çok sever, onların en iyi şartlarda yetişip yükselmesini isterdi. Çünkü bir milletin ancak iyi nesiller yetiştirebilirse yükseleceği düşüncesini taşıyordu.
  Atatürk, barışa önem veren bir liderdi. Ona göre barışın bozulmasından bütün dünya ülkeleri ıstırap duymalıydı.
  Dünyada yalnızca sevgi egemen olmalıydı. Atatürk'ün bu sevgi anlayışının nedeni insana duyduğu saygıdır. Onun "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözü barış idealinin simgesi hâline gelmiştir.