Türk Lirasının Üzerindeki Kişiler Kimlerdir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Nalan tarafından 3 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. Türk Lirasındaki kişiler kim (resimli)

  Hemen hemen hergün hepimizin bir şekilde gördüğü ama dikkat bile etmediği Türk Lirasında resmi bulunan kişiler kimler diye bir araştırma yaptık. 7'den 77'ye herkesin paralarımızda gördüğü bu kişileri tanıyalım.

  5 liranın arka yüzünde kimin resmi var?

  Halen kullandığımız kağıt 5 liraların üzerinde 2009 yılından beri Prof. Dr. Aydın Sayılı' nın resmi bulunmaktadır. Türkiye’de bilim tarihçiliğinin yerleşmesini sağlamış bilim adamıdır. Ordinaryüs Profesör Doktor ünvanı taşır. 1942 yılında Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamış olan Sayılı, dünyada bilim tarihi alanında bilinen ilk doktora derecesinin sahibidir.

  [​IMG]


  10 liranın arka yüzünde kimin resmi var?

  2009 yılından beri 10 lira'ların arka yüzünde ünlü Türk Matematikçisi Cahit Arf 'in resmi bulunmaktadır. Cahit Arf, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde profesör ve ordinaryus profesörlüğe yükseldi ve 1962 yılına kadar çalıştı. Daha sonra Robert Koleji'nde matematik dersleri vermeye başladı. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kurulu başkanı oldu.

  [​IMG]

  20 liranın arka yüzünde kimin resmi var?

  Kullanmakta olduğumuz 20 liraların arka yüzünde 20. yüzyılın başlarındaki çalışmalarıyla tanınan ve Birinci Ulusal Mimarlık Akımı'nın önde gelen isimlerinden olan Türk mimar Mimar Kemaleddin 'in resmi bulunmaktadır.

  [​IMG]

  50 liranın arka yüzünde kimin resmi var?

  2009 yılından bu yana 50 Liralık banknotların arka yüzünde Türk edebiyatının ve İslam coğrafyasının ilk kadın romancısı olarak tanınan Fatma Aliye Topuz 'un resmi bulunmaktadır.

  [​IMG]

  100 liranın arka yüzünde kimin resmi var?

  17. yüzyıl büyük Türk bestekârı Buhurizade Mustafa Itri 100 liralarımızın arka yüzünde anılmaktadır. Çiçekçilik ve meyvecilikle uğraştığı için bu mahlası almış olduğu söylenir.

  [​IMG]

  200 liranın arka yüzünde kimin resmi var?

  Banknotlarımızın sonuncusu 200 liranın üzerinde ise Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü olan mutasavvıf bir halk şairi aynı zamanda büyük bir Türk düşünürü olan Yunus Emre 'nin resmi bulunmaktadır.
  [​IMG]