Türk Kızılayı 141 yıldır yanıbaşımızda

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Lider tarafından 11 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  [​IMG]

  11 Haziran 1868 tarihinde “Mecruhin ve Marda-yı Askeriyeye İmdat ve Muavenet Cemiyeti ( Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti )” ni kurar, söz konusu cemiyet 14 Nisan 1877 tarihinde “Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti” , 1923 yılında Cumhuriyetin İlanıyla “Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti” , 1935 yılında Ulu Önder Atatürk’ün önerisiyle “Türkiye Kızılay Cemiyeti” adını, 1947 yılında “Türkiye Kızılay Derneği” adını almıştır.

  Türkiye Kızılay derneği, 8 Ağustos 1868 tarihinde Uluslar arası Kızılhaç Komitesi tarafından Uluslar arası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi’ nin bir parçası olarak tanınmış; 7 Nisan 1930 tarihinde de Uluslar arası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonunun üyesi olmuştur.

  Kızılay amblemi, devletler Hukuku’ nun ilgili hükümleri gereğince, savaş zamanında silahlı kuvvetlerin sağlık servisleri ile o hükümlerin belirlediği kişi ve kuruluşlar için koruyucu ve belirtici işaret olarak kabul edilmiştir. Bunlar dışında kalan hiçbir kişi, kurul ve kurum, savaşta tarafsızlık ve dokunulmazlık timsali olan bu işareti kullanamaz.

  Kızılay, 1876 Osmanlı – Rus Savaşı’ ndan 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ na kadar geçen süre içinde, Türkiye’ nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu seyyar ve sabit hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ya da hastalanan on binlerce Mehmetçik’ in, dost ve düşman askerlerinin bakım ve tedavisine yardımcı olmuş, Türk olsun, düşman olsun savaş esirlerine gereken insancıl yardımları yapmış; savaştan etkilenen sivil halkın bakımı ve korunması için çaba göstermiştir.

  Türkiye Kızılay Derneği 1.inci Meşrutiyet’ in ilanından sonra İstanbul’ da görülen büyük kolera salgınından bu yana yurdumuzda ortaya çıkan tüm doğal afetlerde afetzedelerin bakımını, barınağını ve beslenmelerini sağlamış; uluslar arası yardım faaliyetlerine katılmış; ülkemizde hemşirelik eğitimi, ilk yardım ve kanla ilgili hizmetler alanında öncülük yapmış, korunmaya gereksinim duyan pek çok vatandaşımıza gereken sosyal yardım ve sağlık hizmetleri sunmuştur.

  Taraf olmadığı savaşlardan kaynaklanan acıları dindirmek için de tüm varlığıyla çalışan Türk Kızılay Derneği, Birinci Körfez Savaşı’ndan etkilenen ve ülkemize geçmek zorunda kalan on binlerce mülteciye hizmet vermiş, Afganistan, Bosna – Hersek ve Irak’ ta savaştan etkilenen insanlara yardım elini uzatmıştır. Yine Somali ve Filistin başta olmak üzere çatışmalarda zarar gören sivil halka Türk halkının sıcacık dost elini uzatmanın yanı sıra, afetlerden etkilenen çeşitli ülkelere de ayni ve nakdi yadım yapmıştır.


  [​IMG]

  daha detaylı bilgi ve paylaşım için Türk Kızılayı
   


Similar Threads: Türk Kızılayı
Forum Başlık Tarih
Önemli Gün ve Haftalar Türk malları haftası neden kutlanıyor 16 Aralık 2015
Önemli Gün ve Haftalar Atatürkün Ankara'ya geliş tarihi ve sebebi 18 Aralık 2014
Önemli Gün ve Haftalar Türkiyedeki Ulusal Bayramlar 8 Mayıs 2013
Önemli Gün ve Haftalar 19 Mayıs İle İlgili Sözler Atatürk 5 Mayıs 2013
Önemli Gün ve Haftalar Yeni Yıl Mesajları Türkçe İngilizce 31 Aralık 2012