Türk İtalyan üniversitesi

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 11 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Türk-İtalyan üniversitesi kuruluyor..
  Türkiye ile İtalya Hükümeti Arasında Türkiye'de Bir Türk-italyan Üniversitesi Kurulması Kararlaştırıldı..
  Türk-İtalyan Üniversitesi kurulmasına ilişkin “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İtalya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Türkiyede Bir Türk-İtalyan Üniversitesinin Kurulmasına Dair Anlaşma bugünkü Resmi Gazetede yayımlandı.
  [​IMG]

  Türkiye ile İtalya arasında Türk-İtalyan Üniversitesi kurulmasına dair imzalanan anlaşma, 17 Temmuz 1951de Kültürel İşbirliği Anlaşması ve 22 Kasım 2007de İstanbulda imzalanmış olan Ortak Deklarasyondan hareketle gerçekleştirildi. Anlaşmayla, Türk ve İtalyan dillerinde eğitim verecek bir üniversitenin, Türk mevzuatına uygun olarak İstanbulda kurulması kararlaştırıldı. Üniversite kuruluş aşamasında Mimarlık Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesinden oluşacak ve Komitenin önerisiyle üniversite Senatosu tarafından fakültelerin sayılarında ve isimlerinde değişiklik olabilecek.

  ÖĞRENCİLER NASIL SEÇİLECEK?

  Üniversiteye kabul edilecek toplam öğrenci sayısının yarısının Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM / ÖSS) Öğrenci Seçme Sınavını başarıyla geçen adaylardan seçileceği, diğer yarısının da İtalyan dilinde eğitim veren Türk liselerinden mezun olmuş veya mezun oldukları Türk liselerinde İtalyancayı seçmeli yabancı dil olarak okumuş olan Türk uyruklu öğrencilerin katılabileceği iştirak edebileceği özel bir sınav düzenlenerek seçileceği belirtildi.Söz konusu sınava ise, ÖSYM / ÖSS sonucunda YÖK tarafından tespit edilen asgari puanı elde etmiş öğrencilerin katılabileceği de kaydedildi.
  Kaynak
   


Similar Threads: Türk İtalyan
Forum Başlık Tarih
Haberler Ünlü İtalyan Giyim Markası Galvanni Türkiye'de 31 Temmuz 2011
Haberler Atatürk Havalimanı'nda Terör Saldırısını Şiddetle kınıyorum 29 Haziran 2016
Haberler Samsung Galaxy S4 Türkiye Satış Fiyatı Ne Kadar? 17 Mart 2013
Haberler Sony Xperia Z'nin Türkiye Fiyatı 10 Mart 2013
Haberler Ahmet Kaya'nın Mezarı Türkiye'ye Gelecek mi? 21 Şubat 2013