Türk Edebiyatının Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi

'Eğitim Merkezi' forumunda Ceylan tarafından 13 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Türk Edebiyatının Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi Hakkında Bilgi


  Türk Edebiyatı Dünya Edebiyat tarihini de adını yazdırmış ve değerli eserler vererek dünyada tanınmış yazar ve düşünürleri bulunan köklü bir edebiyattır.Biz de bu değerlerimize dilimize ve kültürümüze sahip çıkarak korumalı ve ileri nesillere aktarmalıyız.

  Dil ve edebiyat eğitiminde hedef, öğrenciye bilgi yüklemek değil, dili sevdirmek, dilin düzgün kullanılmasını öğretmek ve güzel yazılardan hoşlanma duygusunu aşılamaktır.Birey edebi eserleri okuyarak ve tartışarak kendi diline hakimiyet kazanır ve böylece duygu ve ifadelerini anlatmakta etkin bir ifade kazanmış olur.

  Türk Dil ve Edebiyatının hayatımızındaki yeri milli birlik ve beraberlik duygusu içinde türk dilini özgün eser ile aşılamaya çalışmakla başlar.Ortak milli kültür değeri taşıyan eserlerden faydalanılarak türk toplumunun temel değerlerini bizlere öğretir.

  Edebiyat düşünce ve duyguların etkili ve güzel bir biçimde anlatma sanatıdır.Bir toplumu bir araya getiren bilgi birikimini aktaran en önemli toplumsal kültür dildir.Türk Edebiyatı ise Türk diliyle oluşturulmuş sözlü ve yazılı eserlerin bütünü anlamına gelir.

  Türk edebiyatının tarihi yaklaşık 1500 yıl öncesine dayanmaktadır. Bilinen en eski Türk yazıları 8. yüzyıldan kalma Orta Moğolistan'daki Orhun Irmağı vadisinde bulunan Orhun Yazıtları'dır.

  Edebiyat, aracı dil olan bir güzel sanat dalıdır. İnsanın kendisini, çevresini, doğayı ve dünyayı tanıması, değerlendirmesi ve duyarlık kazanması için, edebiyat eğitimi büyük önem taşır.
   
Yükleniyor...