Türk Dil Bayramı İle İlgili Kompozisyon

'Eğitim Merkezi' forumunda zamaneanne tarafından 4 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Türk Dil Bayramı İle İlgili Yazı


  Kompozisyon Türk Dil Bayramı İle İlgili


  Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan hemen sonra ilk öncelik verilen alanlardan biri dilin geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi çalışmaları oldu. Bu çalışmaların sonucunda Türk Dil Kurultayları düzenlendi.

  İstanbulda Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylül, Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır. Türkçenin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi yolunda Türk Dil Kurultaylarının çok önemli yeri vardır.

  Uluslaşmanın en önemli temellerinden bir diğeri de dil idi. Bunun bilincinde olan ulu önder Atatürk, 11 Temmuz 1932 gecesi sofrasında bulunanlara “Dil işlerini düşünmek zamanı gelmiştir Ne dersiniz? diye sorar. Oradakilerin bu düşünceye katılması üzerine "Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş bir dil cemiyeti kuralım Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun" diyerek Türk Dil Kurumunun temellerini atar. Ertesi gün Samih Rifat, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri İçişleri Bakanlığına başvururlar Sonradan adı Türk Dil Kurumuna çevrilecek olan Türk Dili Tetkik Cemiyeti kurulur.

  Cemiyetin kuruluşuyla birlikte başlayan çalışmalar sürerken, Türk Dil Kurultayının hazırlıkları da başlamıştır .Bu coşku ve heyecan içerisinde Türk Dil Kurultayı toplanır. Kurultaya çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı katılır .Atatürk, Kurultayı baştan sona kadar izlemiştir.
   


Similar Threads: Türk Bayramı
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Türk Dil Kurumunun ülkemizde sosyal bilimlerin gelişimine katkıları nelerdir? 14 Haziran 2016
Eğitim Merkezi Türkçe'de Sesli Ve Sessiz Harfler Hangileridir? 8 Haziran 2014
Eğitim Merkezi Türkçe sesli ve sessiz harfler nelerdir 31 Mayıs 2014
Eğitim Merkezi Atatürk'ün Gençliğe Hitabesinin Günümüz Türkçesi 26 Mayıs 2014
Eğitim Merkezi Türkiye Bölge Haritası Dilsiz 9 Nisan 2014