Türk Arama Motoru

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 31 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Türkiye'nin Türkçe Arama Motoru


  Ara.com.tr %100 yerli ve Türk mühendislerinin geliştirdiği yeni nesil arama motoru. Sloganı ” İyinin en iyisi” olarak belirledi. Arama sonucunda daha iyi sonuçlar vermek için yola çıkan ara.com.tr hedefine adım adım ulaşıyor. Bir çok aramalarda dahi iyi sonuçlar veriyor.

  Ara.com.tr Arama Motoru, bilişim sektöründe faaliyet gösteren İstanbulHost, Aktif Medya ve Prefabrik Yapı sektöründe faaliyet gösteren Karmod’un ortak girişimi olarak kurulan ara.com. tr yeni nesil bir arama teknolojisi sunuyor.

  Türk ziyaretçisine hitap eden Google, Yahoo, ve live gibi arama motorlarına çok yakında rakip çıkmaya hazırlanan ara.com.tr’nin yatırımcı listesine KartalPlast Şirketler grubu da eklendi. Bu projede mimarları ise, İnternet Teknojilerinin Türkiye’de yaygınlaşmasında önemli bir isim olan Fizik Mühendisi ve İnternet Teknolojileri Uzmanı Hasan TEZGEL, bir çok internet projesine imza atan İnternet Projeleri, Tasarımı ve Arama Motoru Uzmanı İsmail Hakkı Yıldız ve iş adamı Mesut Çankaya gibi isimler.

  Ara.com tr’nin proje organize ve yönetiminden sorumlu İsmail Hakkı YILDIZ, ara.com.tr hakkında şunları söyledi:

  “Çoğu ülkenin kendi arama motoru var. Biz ise büyük bir oranda yabancı arama motorlarına bağlı kalıyoruz. Buna mecbur değiliz. Biliyoruz ki bizim insanlarımız yabancı bir arama motoru kullanmaktan rahatsızlar. Yeni nesil teknolojiyle donatılmış ve ihtiyaçlarına daha güzel cevaplar veren kendi arama motorlarını gördüklerinde her zaman tercih edecekler. Bunun üzerine Türkçe arama motoru yapmaya karar verdik, mühendis arkadaşlarımızla geceli gündüzlü çalıştık. Biz mevcut arama teknolojilerini kendi teknolojimizle birleştirip yeni bir arama teknolojisi ortaya koyduk. Sloganımız iyinin daha iyisi oldu. Çok arananları daha çok optimize edip mevcutlardan daha da iyi sonuçlar veriyoruz. Mevcut kapasitemiz sınırlı olsa da bu kapasitemizi artırdığımızda inanılmaz sonuçların çıkacağını biliyoruz. Ziyaretçiyi en iyi ve yakın sonuca götürmek temel ilkemiz.. Kimi zaman günlük tekil ziyaretçimiz 577.000 ‘ne kadar çıktı. Kimi zaman serverlarımız yetmedi, ilave serverlar ekledik. Kimi zaman Türkiye’nin en çok ziyaret edilen siteleri içerisine girdik. Çalışmalarımız tamamlanmadığımız için piyasada biz varız demedik. Şimdi büyük ölçüde tamamladık ama çalışmalarımız devam ediyor. Şimdi biz varız diyoruz. Milyon dolarlarla yapılacak işleri kendi kısıtlı imkanlarımızla başardık. Ara.com.tr olarak bu heyecanlı girişimin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

  EN YAKIN SONUCA ODAKLI ARAMA MOTORU
  Arama teknolojileri evriminde yeni bir çağ başlatmayı amaçlayan ara.com.tr internet’in kendi kurgu ve sistemleriyle arama motorunu geliştirmektedir. En yakın sonuç odaklı arama motoru kullanıcıyı en yakın sonuca götürmektedir. Şu anda sistemini %70 oranında tamamlamış ve yayına geçmiştir. Çok kısa zamanda
  projenin eksik kalan kısımlarını tamamlamayı planlamaktadır.

  SERVİSLERİ ( Hizmet Alanları)

  Web Araması:
  Aranılan kelimeye en uygun sonuçları optimize ederek gösterir. Site yayından kalkmışsa ön izlemesini keşten gösterir.
  Ara.com.tr -Türkiye'nin Türk Arama Motoru

  Video Araması:
  Çok çeşitli video sitelerindeki milyonlarca video içersinden tarayarak sizi aradığınız videoya ulaştır.
  http://video.ara.com.tr

  Resim Arama:
  Aranan sözcükle ilgili web sitelerindeki resimlere, resimlerden web sitelerine ulaştırır.
  http://www.ara.com.tr/images/

  Ansiklopedik Bilgi Arama:
  Dünyaca ünlü Wikipedia üzerinden daha anlaşılır ve kolay bulunur bir arama hizmeti sunuyor. Wikipedia üzerinden arayanlar bu kadar derli toplu sonuca ulaşamıyorlar.
  http://www.ara.com.tr/wiki/

  Sözlük:
  Türkçeden İngilizceye, İngilizceden Türkçeye çeviren sözlük hizmeti. Aradığınız Türkçe bir kelimenin ingilizcesini webde kolayca bulmanız için düşünüldü.
  http://sozluk.ara.com.tr

  Dizin:
  Yüz binlerce site kategorize edilerek sektörel ya da kategorik olarak daha kolay ulaşım için hazırlandı. Hazırlanırken dmoz esas alındı.http://www.ara.com.tr/dizinler/index...3%BCrk%C3%A7e/

  Haber:
  Haber günlük gazete, haber siteleri ve dergileri tarayıp kategorik olarak listeleyen ve tüm medyayı bir arada sunan bir haber sitemidir. Anlık olarak tüm medyayı yoklar, yeni haberleri kaynaklarıyla birlikte size verir. Tüm gazete, haber siteleri ve dergileri buradan takip edebilirsiniz.
  http://haber.ara.com.tr
  Gazeteler:
  Günlük gazetelerin ilk sayfalarını tarayıp size gösteriyor. Tüm gazeteleri bir arada görebileceğiniz görsel bir sistem.
  http://gazete.ara.com.tr

  Reklam Sistemi:
  Hem reklamcıyı hem de yayıncıyı düşünen online reklam sistemi
  Hem internette tanınmak isteyen web siteleri, hem de reklam yayınlamak isteyen web siteleri için düşünüldü. Bu sistem bir reklam pazarı. Herkes bütçesine göre reklam verir veya alır. Reklam ücretini kendi belirler. Reklam yayınlamak isteyen web siteleri de reklam yayınlama ücretini kendisi belirler. İsteyen kişi fiyatına uygun yayıncıları seçer ve reklamını verir. Reklamlar anahtar kelime hedefli ve site seçme hedefli olduğu için geri dönüşümü yüksek olacaktır. Reklamlar ne kadar gösterilirse gösterilsin ücret alınmaz. Eğer reklam verenin web sitesine ziyaretçi gönderildiyse her bir ziyaretçi gönderme ücrete tabidir. Reklama her bir tıklama maliyeti küçük olduğundan hem ekonomik hem de etkili bir reklam. Geri dönüşümü % 100 ölçülebilir.
  Reklam verenler istatistikkleri, hem ara.com.tr ‘nin kendilerine verdiği reklam panelinden hem de kendi istatistiklerinden görebilirler.
  Reklam İnternet reklamı Arama Motorları Sponsor Bağlantı

  FARKLARIMIZ
  1.Türkçe bir arama motoru
  2.Sunucularımız Türkiye’de
  3.%100 yerli sermaye
  4.Yazılımını Türk Mühendisler geliştirdi.
  5.Daha iyi sonuçlar
  6.Video Arama
  7.Ansiklopedik Bilgi Arama
  8.Tüm haberler bir arada
  9.Gazete Sayfaları
  10.Online Reklam Sitemi

  Dileklerimiz:
  Türk yatırımcıların dikkatlerini üzerimize çekmek istiyoruz. Bizlere sponsor olabilir, destek verirlerse arama motoru sahasındaki rüzgarı Türkiye üzerinden dünyaya estirebiliriz. Bu heyecana ortak olsunlar.
  alıntı
    2. Cevap: Türk Arama Motoru

  İnşallah hayırlı uğurlu olsun.:f118:İnceledim biraz fena değil..Özellikle Şip Şak Çeviri Hizmetleri hoş olmuş.:)
   


Similar Threads: Türk Arama
Forum Başlık Tarih
Teknik Yardım Türksat 4A otomatik kanal arama frekansı 2014 17 Eylül 2014
Teknik Yardım Türksat Oto Tarama Ve Teleteks Frekans 2013 13 Aralık 2012
Teknik Yardım Türksat 3a Otomatik Arama Frekansı 2013 24 Haziran 2012
Teknik Yardım Türksat 3a Otomatik Arama Nasıl Yapılır 23 Haziran 2012
Teknik Yardım Türksat 3a Kanal Arama Frekansı 22 Haziran 2012