turizm gelirlerinin artması için neler yapılabilir ?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda ZeuS tarafından 8 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


  1. Türkiyenin 2011 yılı turizm gelirinin 24 milyar dolara ulaşması beklenirken, 2012 yılı toplam turizm geliri de 26 milyar dolar olarak programlandı.

    AA muhabirinin 2012 Yılı Programındaki verilerden yaptığı derlemeye göre, uluslararası turizm talebi 2000-2010 döneminde yüzde 39,5 oranında artış gösterdi, aynı dönemde turizm gelirleri ise yüzde 93,3 arttı.

    Programda, Türkiyede son yıllarda yatak kapasitesindeki hızlı artışa ve kaydedilen önemli gelişmelere rağmen teknik altyapı konusunda bazı eksiklikler yaşandığı kaydedildi. Fiziksel çevrenin kirlenmesi ve turizm merkezlerinin kentleşme Türk turizmini etkileyen sorunlar arasında gösterildi.

    Turizm sektöründe, küreselleşmenin ortaya koyduğu dinamikleri barındıran, ülkeye daha çok turist gelmesinin yanı sıra hizmet kalitesini artırmaya çalışan, pazarlama kanallarını çeşitlendirerek üst gelir gruplarını hedef alan, doğal sermayeyi koruyan ve sürdürülebilir kılan, Türk turizminin karşılaştırmalı rekabet üstünlüğüne uygun olarak, golf, termal, kongre, kruvaziyer, sağlık turizmini ve eko-turizmi ön plana çıkaran bir yapının oluşturulmasının temel amaç olduğu vurgulandı.