Tüp Bebek Riskleri Varmıdır

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 7 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Tüp Bebek Riskleri Varmı  Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri Varmıdır

  Tüp bebek tedavisinin riskleri var mıdır?
  Evet vardır ama hep bilinegelen, korkulagelen şey vardır. Tüp bebek ilaçları kanser yapar mı? Rahatlıkla şunu söyleyebiliriz ki bugüne kadar yapılan çalışmalar kanserle tüp bebek tedavi arasında hiçbir ilişki bulamamıştır.

  Ancak çocuğu olmayan hanımlarda özellikle yumurtalık kanser riski biraz daha fazla yani o riskli grupta, tedavi değil. Tedavi esnasında ilaçlara aşırı yanıt verilmesi veya fazla ilaç verilmesiyle over hiperstimülasyon sendromu dediğimiz bir tablo oluşuyor.

  Yumurtalıklar aşırı büyüyor, karında su toplanıyor, idrar miktarı azalıyor, kilo hızla artıyor, kan koyulaşıyor veya kan pıhtılaşma riski artıyor. 1/1000 olasılıkla böyle bir risk söz konusu, çok nadiren iltihap olabilir ve yine şu sorulabilir; tüp bebekle doğan çocukların özürlülük riski daha mı fazladır diye.

  Kabaca bugüne kadar yapılan çalışmalar fazla olmadığı yönünde değerlendirme şeklinde çıktı ancak şu var; eğer problem erkekte ise, erkek tohum hücresi çok az veya hayalardan çıkıyorsa, doğacak çocuk erkek ise %5 civarında aynı sorun erkeğe geçebiliyor, böyle bir risk vardır.

  Alıntıdır