Tüp Bebek Nedir

'Sağlık Rehberi' forumunda Gazel tarafından 15 Ekim 2008 tarihinde açılan konu


 1. cam içerisinde dölleme anlamına gelmektedir. Bu yöntemle kadından alınan yumurtalar, erkekten alınan spermlerle kadın rahmi dışında döllenir (yani in vitro-cam içinde döllenir.) Tüp bebek işleminde, hormonsal olarak kadında yumurtlama kontrol altında sağlanır ve bu yumurtalar dışarı alınır ve spermlerin bir sıvı içinde yumurtaları döllemeleri sağlanır. rss video

  Sonra döllenmiş yumurtalar, hamilelik sağlamak amacıyla, yeniden kadının rahmine transfer edilir. Tedavinin ilk basamağına geçmeden, hem erkekte hem de kadında hepatit B ve C, HIV testleri, bazı diğer bulaşıcı hastalıklar araştırılmalı, kan sayımları ve kan grupları bakılmalıdır. Daha sonraki aşama, çok fazla teknik ayrıntıları olabilen (FSH veya LH hormonu, gonadotropinler) hormonlarla yumurtalıkları uyarmaktır. Kimlere Tüpbebek (IVF) Yapılmaktadır?

  * Yumurtalık yolları ameliyatla ya da çeşitli nedenlerle tıkalı olduğunda (geçirilmiş operasyonlar , dış gebelik, endometriozis, abse , enfeksiyonlar, tüberküloz )
  * Birinci tedavi basamağında ovulasyon takipleri yapılmış, kısırlık nedenleri araştırılmış veya tedavisi olmuş ama gebe kalamamış, aşılama denenmiş, hafif endometriosis , PCOS sahip kadınlar.
  * Erkekte sperm sayı ve şekil bozukluğu varsa (Sperm sayısı 5 milyon/mL’dan çok ise IVF, 5 milyon/mL’dan az ise ICSI önerilmektedir)
  * Kadının 40 yaş üstünde ise
  * Kadında Endometriosis (ileri evrede) varsa

  Yumurtalıkların uyarılmasının nedeni daha çok yumurta hücresi dolayısı ile embriyo elde ederek gebelik şansını artırmaktır. Bu ilaçların kullanılması sırasında

  * Yorgunluk
  * Eklem ağrısı
  * Ateş basması,terleme
  * Baş ağrısı
  * Görme şikayetleri
  * Enjeksiyon yerinde morluklar olabilir

  Tüp Bebek yapılma aşamalarıTedavi sırasında ovarian hipersitimulasyon sendromu gelişebilir. Bu tablo ciddi durumlara yol açabilen, kendisini yumurtalıklarda aşırı büyüme, karında ve göğüste sıvı toplanması, elektrolit bozukluğu, kan hacmi ve idrar azlığı gibi bulgularla gösteren, ilaçlara bağlı bir hastalıktır. Bu tablonun oluşmaması için yumurtalıklar kontrollü uyarılmalı ve hastalar kanda düzenli östrogen hormon seviyelerine bakarak takip edilmelidir.

  Uyarılma sırasında yumurta hücresinin büyümesini takip etmek amacıyla ultrasonografi muayeneleri ve bunların sonuçlarını kesinleştirmek amacıyla kan testleri takipleri yapılır.

  18-20 mm boyutlarına gelmiş fazla sayıda folikül oluştuğunda kandaki östrogen seviyesine bakarak HCG-Human koryonik gonodotropin-enjeksiyonu yapılır.Bundan ortlama 26-38 saat sonra lokal yada genel anestezi altında olgunlaşmış yumurtalar vagen duvarından yumurtalıklara sokulan ince bir iğne vasıtasıyla emilerek toplanır.