Tüp Bebek Neden Tutmaz

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 9 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Tüp Bebek Neden Tutunamaz  Tüp Bebek Tutmama Nedenleri

  Tüp Bebek Neden Tutmaz


  Klasik olarak en az 3 tüp bebek uygulamasında iyi kalitedeki embriyo transferine rağmen gebelik elde edilememesi ya da toplam 10 veya daha fazla sayıda embriyonun transferine rağmen gebelik elde edilememesi Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıkları durumudur.

  Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığının Nedenleri


  Gebelik oluşum mekanizmaları tek bir parametre ile açıklanamayacak, karmaşık olaylar dizisidir. Belirlenebilen tek bir mekanizmadan söz etmek imkansızdır. Bu probleme sahip çiftleri daha geniş bir perspektifte ele alınıp, yeni bir tedaviye başlamadan önce ayrıntılı incelemelerden geçirmek gerekir.

  Tüp Bebek Tutmamasının Birincil Nedenleri

  Gebelik oluşturması beklenen embriyonun bozulmuş genetik yapısı,Yumurta gelişimi sırasında kullanılan ilaç
  protokollerinin uygun olmaması,Embriyonun geliştiği kültür ortamlarının yeterli olamaması,Embriyo dış zarının kalınlaşması gibi embriyoya ait nedenler tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarına sebep olabilir.

  Tüp Bebek Tutmamasının İkincil Nedenleri

  Rahim iç duvarını (Endometrium) etkileyen doğumsal rahim bozuklukları,Rahim içinde embriyonun tutunmasını engelleyen polip, myom,Daha önceki enfeksiyon veya küretajlara bağlı yapışıklıklar,Embriyonun rahim içinde tutunup büyümesini etkileyen pıhtılaşma fonksiyon bozuklukları,Kadında genetik veya sonradan oluşan immunolojik (savunma mekanizmaları) bozukluklar, yüksek kalitede de olsa gelişen embriyonun tutunup büyümesini
  engelleyebilen faktörlerdir.

  Tüp Bebek Tutmamasının Üçüncül Nedenleri

  Çocuk sahibi olmakta güçlük çeken kadınlarda sıklıkla görülebilen endometriosis hastalığı (çikolata kistleri),
  Tüplerde daha önceden geçirilmiş enfeksiyon veya geçirilmiş karın içi operasyonları sonrasında sıklıkla ortaya çıkabilen hidrosalpenks yani tüplerin tıkanıp şişmesi durumları özellikle tedavi edilebilir nedenler arasındadır.