Tüp Bebek Maliyeti?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda By RiZeLi tarafından 1 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Tüp Bebek Maliyeti?
  Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadar
  Tüp Bebek Maliyeti Çok mu


  Dünyanın birçok ülkesinde 9-10 bin dolar arasında maliyete ulaşan ''Tüp bebek'' uygulamasının Türkiye'de ki maliyeti 3000 tl civarı.Türkiyede 60 tüp bebek merkezi var. Tedavi ücreti 1400-2700 dolar, ilaç maliyeti ise 1500 ile 2 bin 800 TL arasında değişiyor.
  Emekli sandığına bağlı iseniz, kumrunuzun sağladığı haklardan yaralanabilmek için, Üniversite hastaneleri veya Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma hastanelerinden “tüp bebek uygunluk “ raporu almanız gerekmektedir. Raporu almaya hak kazandığınız taktirde, tedavinizin 1.123 YTL lik kısmını kurumunuzdan alma hakkı doğmaktadır. Yapılan tüp bebek işlemlerinden sonra , tüp bebek uygunluk raporu , merkezlerde tedavi gördüğünüze dair “epikriz ve “sevk “inizle kurumunuza başvurduğunuzda, 1.123 YTL lik miktar size belirli bir zaman sonra, kabul edildiği taktirde, geri ödenecektir. Ayrıca tedavi sırasında erkekten ameliyat ile sperm elde edilmesi gerektiği durumlarda Mikro – TESE ameliyatının 600 YTL lik bölümü kurumunuz tarafından karşılanacaktır.

  İlaç raporunuzun da olması halinde ilaç bedelinizin %80 lik kısmını da Emekli Sandığı ödeyecektir.

  SSK Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü Tedavi Hizmetleri ve Maluliyet Daire Başkanlığınca yayımlanan genelgeyle SSKlıların bundan sonra tüp bebek uygulamaları tedavi giderlerinin kurum tarafından karşılanmasının yolu açıldı.

  Genelgeye göre, tüp bebek uygulaması sevk ve esasları ve tedaviye başlama kriterleri, ilgili mali yılın Bütçe Uygulama Talimatı ve Sağlık Bakanlığının tüp bebek genelgesinde belirtilen hükümler doğrultusunda gerçekleştirilecek.

  Buna göre, SSKlılar öncelikle Sağlık Bakanlığının eğitim ve araştırma ile üniversite hastanelerinden tüp bebek tedavisinin zorunlu olduğuna dair durumlarını belgeleyen bir rapor alacaklar.

  Genelge ayrıca, 40 yaş ve en fazla 3 uygulama yapılması sınırı getirilirken, tüp bebek yöntemiyle bir defaya mahsus çocuk sahibi olunabilecek.

  SSK ilacın yüzde 80ini, tedavi giderlerinin ise yüzde 20sini karşılayacak. Bu da kurumun tüp bebek tedavisi için her hastaya yaklaşık bin 140 YTLlik ödeme yapacağı anlamına geliyor.