Tüp Bebek Hakkında Bilgi

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 3 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Tüp Bebek Hakkında Bilgiler
  Gebelik, tüp bebek ile ilgili bilgiler


  Halk arasında ''Tüp Bebek'' olarak tanımlanan yöntemle annesinin hamile kalınması sağlanan ve ''Tüp Bebek'' yöntemi ile 1978'de dünyaya gelen Louise Brown sonrasında bu başarıyı takiben üremeye yardımcı tekniklerdeki gelişmeler çığ gibi büyüdü.
  Önceleri doğal bir siklusda ve laparoskopi eşliğinde (ameliyatla) tek bir yumurta ile şans aranırken, ilaçlarla yumurtalıkların uyarılması ve tedavi rejimlerinin düzenlenerek ilaçların yapısındaki gelişmelere paralel olarak hastalara uygulama yapılması hem kalitesi daha iyi hem de sayı olarak daha fazla yumurtanın toplanabilmesini sağlamış olunarak gebellik şansı arttırıldı.

  Döllenme ve embriyo transferi Fallop borularının tıkanıklığına bağlı olan kısırlıklarda son yıllarda uygulanmaya başlanan henüz araştırma dönemini yeni geçmiş bir tekniktir. Bütün üreme fonksiyonları normal olan, ancak sadece spermle ovumun buluşmasının engellendiği kadınlarda vücudun dışında döllenme yapılır.

  Vücudun dışında döllenen ovum da 3-4 günlük bir gelişme aşamasından sonra rahim içine yerleştirilerek, normal bir gebelik sağlanabilir. Kadının yumurtlama döneminde basit bir müdahaleyle, karın boşluğuna girilerek, yumurtlamak üzere olan yumurtalıktan, olgunlaşmış yumurta hücresi alınır. Bu yumurta hücresinin, doğal koşullara uygun bir ortamda, bir tüp içinde erkek döl hücresi ile birleşmesi yani döllenmesi sağlanır .Yani kadının fallop borularında mekanik bir engel nedeniyle olamayan bu döllenme olayı, dışarda bir deney tüpü içinde yapılabilmektedir.

  Belirli bir süre, yaklaşık 3-4 gün kadar bu dış ortamda gelişen döllenmiş ovum, yuvalanma olgunluğuna eriştiğinde, kadının rahim boşluğu içine yerleştirilerek gebelik başlatılır. Gebelik dönemi boyunca kadının rahi-minde gelişimini sürdüren bebek, gebelik süresi döllenmeyi engelleyen başka nedenlere örnek olarak nedeni belirlenemeyen kısırlıkları ve kadında, kocasının spermlerine karşı antikor varlığını gösterebiliriz.

  Böyle kadınlarda fallop borusunda bir engel olmadığından, vücut dışında döllenen yumurta hücresi daha erken dönemde fallop borusu içine bırakılarak, oradan rahim içine gidip yerleşmesi sağlanabilir. Nedeni belirli olmayan kısırlıklarda sağlanan yumurtaların yaklaşık olarak % 40ı vücut dışında döllenebilmektedir.