Tuncel kurtiz kimdir hayatı hakkında bilgi

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Tuncel kurtiz kimdir hayatı hakkında bilgi

  [​IMG]
  İstanbul’daki evinde 77 yaşında hayatını kaybeden sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz’in Pazar günü Balıkesir’de toprağa verileceği belirtildi.
  Kendisini Allahtan rahmet diliyoruz. Tuncel Kurtiz’i kısaca tanıyalım;

  Ünlü Oyuncu Tuncel Kurtiz, 01/02/ 1936’da, Bilecik’te doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü başarıyla tamamlamıştır.

  Tuncel Kurtiz’in oyunculuk başlangıcı tiyatro ile başlamıştır, ilk deneyimini 1958 yılında, Haldun Dormen Tiyatrosu’nda yapmıştır.

  Tuncel Kurtiz,’in Yurt içi ve yurt dışında pek çok tiyatroda sahne almıştır. Tuncel Kurtiz, Şeyh Bedrettin Destanı, Keşanlı Ali Destanı, Devr-i Süleyman gibi pek çok tiyatro oyununda rol almıştır.

  Orhan Günşiray’ın yönettiği Şeytan’ın Uşakları adlı sinema filmi ile 1964 yılında beyazperdeye adım attı.Kurtiz, sinemadan da bir daha kopmadı.

  Tuncer Kurtiz’in 2000’li yıllarda tanınması oynadığı Dizileri sayesinde oldu. 2003 yılında Alacakaranlık, 2006 yılında ise Hacı adlı dizilerde rol alan Kurtiz, özellikle 2007 yılında yayınlanan Asi ve 2009 yılında vizyona giren Ezel adlı dizilerle beraber popüleritesini büyük oranda arttırdı.

  Ezel adlı dizide canladırdığı Ramiz Dayı karakteri o kadar fazla sevildi ki, adına fan klüpleri kuruldu, filmde seslendirdiği replikler dillerden düşmez oldu.
  27 Eylül 2013 Tarihinde Tuncer Kurtiz Vefat ederek aramızdan ayrılmıştır.

  [​IMG]