Tüm Dünya Dondu Kaldı

'Haberler' forumunda chemist tarafından 28 Aralık 2008 tarihinde açılan konu


 1. Tüm Dünya Dondu Kaldı  Gazze’de şok ve dehşet: 225 ÖLÜ, 700 YARALI

  İsrail uçakları Hamas karakollarını füze yağmuruna tuttu. Sivillerin de öldüğü operasyonda Gazze Şeridi yerle bir oldu. Bilanço bölge tarihinin en kanlı gününü işaret ederken, dünya olanları şaşkınlık ve korkuyla izledi  İsrail hava kuvvetleri radikal İslamcı Hamas’ın kontrolünde bulunan Filistin toprağı Gazze Şeridi’ni dün füze yağmuruna tuttu. Savaş uçakları ve helikopterlerin katıldığı hava bombardımanında fırlatılan 60 füze, Hamas’a ait karakol ve karargâhları yerle bir ederken saldırıda en az 225 kişi öldü, 140’ı ağır 700 kişi yaralandı.


  Gazze kenti ile civarındaki güvenlik noktalarının hedef alındığı İsrail harekâtında, Gazze polis müdürü Tevfik Cabbar da öldü. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın yardımcısı, operasyonun gerekirse şiddetlenerek genişleyebileceğini bildirdi. Hamas ve İslami Cihad, İsrail’e karşı intikam eylemleri yapılmasını istedi.
  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in suç işlediğini söyleyerek saldırıları kınadı ve uluslararası topluluğa müdahil olması çağrısında bulundu.  Roketlere sert yanıt
  Hamas ile İsrail arasındaki 6 aylık ateşkes geçen hafta sona ermişti. Hamas ateşkes süresini uzatmayacağını açıklamıştı. Geçen hafta Gazze’den İsrail’e yönelik roket ve havan topu saldırıları İsrailliler arasında korku ve paniğe neden olurken, Başbakan Ehud Olmert Filistinli radikal İslamcı grupları eylemlerine son vermeye çağırmış, aksi halde ödeyecekleri bedelin çok yüksek olacağı uyarısında bulunmuştu. İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de önceki gün Mısır’da yaptığı temaslarda, Gazze Şeridi’nde Hamas yönetimine son verecekleri yönündeki açıklamalarını tekrarlamıştı.  Uyarılarda bulunmasına karşın İsrail’in dünkü gibi büyük çaplı ve kapsamlı bir operasyona girişmesi beklenmiyordu.  İsrail jetleri dalgalar halinde saldırdığı Gazze Şeridi’ndeki hedeflerini, eşzamanlı füze atışlarıyla vurdu. Saldırılara İsrail helikopterleri de eşlik etti. Operasyonda 120’si Gazze şehrinde, 23’ü de Han Yunus ve Refah’ta olmak üzere 155’in üzerinde Hamas savaşçısı öldü. Toplam ölü sayısı 225 olarak açıklandı. Saldırı sırasında yeni polislerin mezuniyet töreni yapılıyordu. Hamas, tüm güvenlik tesislerinin, İsrail’in düzenlediği hava saldırılarında imha edildiğini açıkladı.
  İsrail hava saldırısı, okullar açık olduğu için öğrenciler arasında da büyük panik yarattı. Görgü tanıkları, ilk saldırının Gazze’de çocukların okuldan çıktığı sırada düzenlendiğini belirttiler. Gazze kentinde sirenler çalarken anneler çocuklarını aradı.
  İsrail, Gazze’deki saldırılarına, Hamas’ın yönetim kadrosunu hedef alarak devam edebileceği mesajını da verdi.  Hedef Hamas yönetimi
  50’den fazla hedefin vurulduğunu ve saldırıların devam edebileceğini açıklayan İsrail ordusunun sözcüsü Avital Leiboviç, gazetecilerin sorusu üzerine, “Hamas’a ait her şey hedef olabilir. Bunu istediğiniz gibi yorumlayabilirsiniz” diye konuştu. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise, “Savaş olmayacak. Gazze’ye girmeyeceğiz, roket saldırılarını durdurmanın başka yolları var” dedi.  Hamas’ın Suriye’de sürgünde yaşayan siyasi büro şefi Halid Meşal, Filistinlilere “üçüncü intifadayı” başlatma çağrısında bulundu.

  ‘Kıyıma yanıt’ talimatı
  İslami Cihad örgütünden ve ardından Hamas ile diğer örgütlerden yapılan yazılı açıklamalarda, tüm militanlara “İsrail’in kıyımına yanıt vermeleri” talimatı verildi. Bu arada, Gazze’deki militanların İsrail tarafına düzenlediği roket saldırısında bir İsraillinin öldüğü bildirildi. El Fetih’in kontrolündeki Batı Şeria’da Filistinliler protesto gösterileri düzenlerken, Doğu Kudüs’te İsrail polisi kendilerine taşlarla saldıran Filistinli gençlere gözyaşartıcı gazla karşılık verdi.

    2. Cevap: Tüm Dünya Dondu Kaldı

  içler acısı görüntüler allahım çok zor ya biz türkiyenin en iyi yerlerinde yaşıyoruz galiba teşekkürler metin paylaşımın için.
    3. Cevap: Tüm Dünya Dondu Kaldı

  resmen katliam yapıyorlar ,soykırım yapıyorlar ve bizler aciz bir şekilde seyrediyoruz
    4. Cevap: Tüm Dünya Dondu Kaldı

  Dünya da çok Hitler var ne olacak............
    5. Cevap: Tüm Dünya Dondu Kaldı

  bu katliamı yapanlar müslüman olamazlar demicem insan olamazlar ,
    6. Cevap: Tüm Dünya Dondu Kaldı

  :f196::f196: Bu nee yaaaa resmen katliammm..Hiç bir anlam veremiyorum gerçekten..:(
    7. Cevap: Tüm Dünya Dondu Kaldı

  ölü sayısı 307 çıktı.
  buna insanlık dışı bence.bunu sebep olanlar.insan değildir.:(
    8. Cevap: Tüm Dünya Dondu Kaldı

  evet malesef bunları yapanlar ve bizlerin bilmediği daha neler var hepsini gerçekleştirenler insan adı altında yaşayan yaratıklar :f196::f196:
    9. Cevap: Tüm Dünya Dondu Kaldı

  uzay çağı diyoruz herşey gelişiyor ne mutlu değilmi artık binlerce insanın hayatı bilgisayar başında tek bir tuşa basmayı bekleyen insan bedeni içerisindeki canavarların elinde.
  Mertlik mi kaldı, uygarlık mı bu, yada eşitlik mi yüzlerce, binlerce insanın hayatını tek bir hareketle, tek bir kelimeyle karartmaya kimin ne hakkı var? Bu katliam karşısında birşey yapamamak çok acı...
    10. Cevap: Tüm Dünya Dondu Kaldı

  İsrail'in hakkından İran gelir :f196: