Tükenmez Kalemi Kim İcat etti?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 6 Aralık 2008 tarihinde açılan konu


 1. Tükenmez Kalemi Kim İcat etti?  a.Bay Biro
  b.Bay Bich
  c.Bay Quiet
  d.Bay Loud

  Tükenmez kalem çıkmadan önce yazı yazmak çok meşakatli bir işti. Dolmakalemler düzenli olarak mürekkep kabına batırılırdı ve sızıntı yapmaya meyilliydiler. AyrıCa Hint mürekkebi(Çin'de icat edilmiştir) sayfada yavaş kururdu.
  Bu sorunlar ilk kez 30 Ekim 1888'de tabakhaneci John J. Loud'un yaptığı patent başvurusuyla onaylandı. Loud. ucunda döner küçük bir top olan ve haznesinden bu uca sürekli mürekkep gelen bir tükenmez kalem yaratmıştı. Bu tükenmez kalem sızıntı yapsa bile, derinin derinin ütüne yazmkata dolma kalemlerden çok daha etkiliydi. Loud, patenini alamadı. Eğer almış olsaydı İngilizler ükenmez kaleme "biroz" yerine "louds" diyor olacaklardı.
  Macar Lazslo Biro (1899-1985) asıl olarak doktorluk eğitimi aldı, fakat hiçbir zaman mezun olamadı. Gazetecilikle iştigal etmeden önce hipnotize etme ve otomobil yarışı gibi kısa süreli uğraşları oldu.
  Gazete mürekkebiyle dolmakalem mürekkebinin kuruma sürelerindeki farklılığın yarattığı şaşkınlıkla Biro ve kimyager kardeşi Györy, tükenmez kaleme, döndükçe mürekkebi aşağıya akıtan küçük bir bilyeyi başarıyla yerleştirdiler. İşte İngilizlerin "biro" dediği tükenmez kalem böyle doğdu.
  İki kardeş 1938'de Macaristan'da tükenmez kalemin patentini aldıktan sonra, Nazilerden kaçmak için Arjantin'e göç edip 1943'de orada yeniden patent aldılar. Bunu yapmaları İnilizce'de "biro" isminin tükenmez kalemle aynı anlama gelmesini sağladı.

  Cahillikler Kitabı'ndan kısatılmıştır..