Tsunami Önlemleri

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 22 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Tsunami Önlemleri Nelerdir?
  Tsunami İçin Alınıcak Önlemler

  Tsunami Önlemleri

  Normalde tsunami erken uyarı sistemleri vardır. Japonya dada erken uyarı sistemleri var. Tsunaminin etkisini engellemek için demir kapılar, mendirekler vardır ama okuduğum yazılardan edindiğim bilgi , Japonların bu kadar büyük bir tsunami beklentisi içinde olmadıkları idi. Oluşan deprem Dünya nın en büyük 5.depremi olarak literatüre girdi.


  Tsunami İçin Alınabilecek Önlemler

  • Deniz kıyısında yerleşim yeri seçerken; tsunami riskini de diğer doğal afetler gibi değerlendirmek alınabilecek ilk önlemdir.
  • Yüksek yerlere doğru hızla gitmek.
  • Deniz yanında dağ biçiminde yüksek bir yamaç varsa hemen yüksek yerlere doğru gidin.
  • Tsunami'nin ilk dalgası geldikten sonra tehlikenin geçtiğini sanmayın bazen ikinci dalga ilk dalgadan daha büyük olabilir.
  • Tsunaminin deniz kıyısına ilk gelişi su düzeyinin anormal biçimde (depremin büyüklüğüne, oluş şekline ve türüne ve deniz durumuna göre yaklaşık 10-15 dakika içerisinde) yükselmesi ya da çökmesiyle kendini belli eder. Tsunaminin bu öncü zayıf ilk dalgası, arkasından gelecek olan iki ya da üç kuvvetli dalganın habercisidir. Bu durumda yapılacak tek şey; kıyıdan uzaklaşmaktır. Deniz içerisinde seyir halinde bulunanlar ise kıyıdan uzaklara, derin sulara giderek dalganın kendilerine ve deniz taşıtına vereceği zararı azaltabilir hatta önleyebilir. Deniz kıyısında olanlar içinse, denizden uzaklara ve yükseklere gitmek zorunludur.