Trainz simulator 2010

'Oyun Bölümü' forumunda Aysell tarafından 24 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Trainz simulator oyunu 2010  Bir demiryolları oyunu. Ne kadar zevklidir bilemiyorum. Denemek lazım


  Simülasyon türü genelde zordur. Gerçekçi yapısı ve detaylı oynanışa sahiptir. Tabii ki ortaya konan ürünün de kaliteli olması lazım, yoksa hitap ettiği kitleden istenilen tepkiyi pek alamayabilir. Piyasada simülasyon olarak her daim yeni oyunlar bulmak da kolay değil. Bir de işin içine türün daha alt sınıfları girince, yapımlar biraz daha nadir olabiliyor. Tren simülasyonu için raflardaki yerini alan isimler var, ama yeni projeler ve ürünler her zaman olmayabiliyor. Daha önceki versiyonlarıyla genelde başarılı olan Trainz Simulator, 2010 damgalı geliştirilmiş sürümüyle çıkageldi.
  [​IMG]

  Uzun yollar

  Aslında daha önce Trainz Simulator 2009: Engineers Edition planlanmıştı, ancak Trainz Simulator 2010: Engineers Edition (Kısaca TS2010) yayınlandı. TS2010da dikkat çeken ilk noktayı daha önce farklı yapımlarda da gördüğümüz (Mesela The Elder Scrolls IV: Oblivion gibi) SpeedTree teknolojisi oluşturuyor. SpeedTree açıkçası görselliği biraz daha ön plana çıkartmış. Tren simülasyonlarında ormanlık, yeşillik alanlardan rotamız boyunca bol bol geçeriz, gideriz. Ağaçlar, SpeedTree sayesinde daha gerçekçi. Seri zaten tren simülasyonu olduğu için tren modellemeleri detaylı oluyordu. Detaylı modellemelerle birlikte, SpeedTree etkisiyle çevre biraz daha iyi duruyor. Yine de kaplamalar sırıtabiliyor. Bazı açık alanlar bu yüzden kötü gözüküyor.
  Yapım içinde amaçlarımız aynı. Bir yerden başka yere yük götürmek, yolcu taşımak vs Bu objektifler seçtiğimiz sezona göre de değişebiliyor. Yeni rotalar var. İngilterede Doncaster ve Peterboroughtan, okyanusun diğer tarafı Amerikaya kadar uzanıyoruz. Rotalar boyunca trenimizi kontrol etmek de çok kolay değil, özellikle en zor seviyede. Hatta en iyi tecrübeyi yaşamak için en zor modu seçmenizi tavsiye ederim. Tabii tüm detayları öğrenmek için de eğitim kısmı var. Yeni Tutoriallar TS2010da yer alıyor. lokomotiflerin kullanılmasından, yolcu istasyonlarına ve daha diğer birçok noktaya kadar Tutoriallar bulunuyor. Bunlara bakmadan geçmeyin. Oyunda buharlı, motorlu ve elektrikli trenler var. Her birinin kullanımı da diğerine göre biraz daha farklı. Oynanışla ilgili diğer bir etken de ara yüzdür. TS2010un ara yüzü kullanışlı. İçerik hazırlarken ara yüzü istediğiniz biçimde yapabilirsiniz de. Trainz Simulator 2009: World Builder Edition için yapılan içerikler oyunla uyumlu çalışabiliyor.

  [​IMG]

  Yol biter

  TS2010, eskisine göre daha performanslı. Biraz daha geliştirilmiş. Driver, Surveyor ve Railyard oyun modülleri de yapım içinde yer alıyor. Kendinize göre yeni rotalar da çizip, bunları isterseniz paylaşabilirsiniz. Sonuç olarak Trainz Simulator 2010: Engineers Edition, piyasada nadir bulunan örneklerden biri. Türü sevenlere tavsiye edebilirim. Bir sonraki oyunu Trainz Xin ise 2011de serinin 10. yılında çıkarılması

  [​IMG]