Trafikte Sürücü Davranışları Nelerdir

'Sosyal Konular' forumunda zamaneanne tarafından 13 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Trafikte Sürücü Davranışları Hakkında Bilgi


  Trafikte Sürücü Davranışları


  Günümüzde ölümlerin 1/3'ünü trafik kazaları oluşturmakta. Ülkemide ise her gün bu sayı artmakta. Trafikte ölümlerin ve yaralanmaların azalması için sürücüler ve yayalara pek çok görev düşüyor.

  Trafikte sürücülerin yapması gerekenleri şöyle özetleyebiliriz:

  Sürücülerden özellikle ticari araç kullananların, şehirin önemli kavşak, yol, hastahane, terminal, spor alanları, kültür ve alışveriş merkezleri gibi önemli yerleri bilmeleri trafik, çevre, iktisat ve düzen açısından faydalı olacaktır .

  Sürücüler trafiğe çıkmadan önce şehir planını göz önüne almalıdır. Zira aynı mesafeye daha kısa sürede ve daha az yakıt harcayarak ulaşması mümkün olacaktır. Rahat ve ucuza yolculuk etmek için araçta şehir haritası ve şehir planını bulunması gerekir. Sürücüler şayet şehirlerarası yola çıkıyorlarsa mutlaka yanlarında karayolları haritası bulundurmaları gerekmektedir.

  Sürücülerin ve kıyafetlerinin temiz ve tertipli olması gerekir. Özellikle kamu hizmeti taşımacılığı yapan araçların sürücüleri kılık, kıyafetlerine dikkat etmeleri yolcularla olan diyaloglarında karşılıklı olarak ölçülü ve saygılı davranmaları gerekir.

  Sürücülerin tarihi ve turistik yerleri bilmeleri gerekir. Bu yerler en kısa ve uygun gidiş yollarını bilmeleri turist, turizm sektörü ve trafik açısından önemlidir

  Sürücülerin araçlarının çevrenin dostu yapmaları için; aracın içi ve dışını temiz ve bakımlı tutmaları gerekir. Bu durum sağlık, güzel görünüm ve aracı kullananlar açısından önemlidir