Trafik Sorununu Önlemek İçin Ne Yapmalıyız

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 5 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. trafiği önlemek için alınacak önlemler

  Ülkemizde hemen hemen her gün radyo, televizyon gazete gibi kitle iletişim araçları, ehliyetsiz, alkollü araba kullanan, trafik kurallarını hiçe sayan birçok sürücünün ve yaya kurallarını bilmeyen ya da uymayan yayaların neden olduğu kazalarla doludur. Bütün bunlar çocuklarımıza trafik eğitimi konusunda olumsuz model oluşturmaktadır.

  Peki, trafik sorunun nasıl çözebilir ve trafik kazalarını nasıl en aza indirebiliriz? Bu soruya verilebilecek en güzel cevap ya da anahtar kelime "eğitim"dir.

  Her şeyden önce, sürücü ve yayaların bilgi ve dikkatini geliştirecek geniş ve yaygın bir eğitim verilerek trafik kurallarına karşı ciddi bir vatandaşlık bilinci oluşturulmalıdır. Yani, insanlarda trafik bilincini içselleştirmeliyiz. Sadece trafik polisleriyle ve cezalarıyla bir dış kontrol mekanizması oluşturulmamalıdır. Örneğin, sürücü polisi gördüğü için (onun ceza yazmaması için) emniyet kemerini takmamalı, yanlış sollama yapmamalı, hız sınırını aşmamalı. Bütün bunları kendisi istediği için yapmalı ve iyi bir vatandaş olarak, trafik sorumluluğunu yerine getirme bilincini taşımalıdır.

  ülkemizde yol ve trafik güvenliğini sağlamak, kazaları en aza indirmek ve trafik bilincine sahip bu konuda duyarlı ve sorumlu bir nesil oluşturmak için toplumda bulunan tüm insanları bu konuda eğitmek gerekir. Bunun için de toplumda bulunan trafikle ilgili yada ilgisiz resmi ya da özel tüm kurum ve kuruluşların bu iş için seferber olması gerekir. Öncellikle kırsal kesimden başlamak koşuluyla okuma-yazma seferberliği gibi trafik eğitimi seferberliği başlatılmalı ve böylece yaygın eğitim yoluyla çocuk, genç, yetişkin, yaşlı demeden herkes trafik kurallarına karşı duyarlı hale getirilmelidir.
   


Similar Threads: Trafik Sorununu
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Ağustos 2010 Pekinde yaşanan trafik sıkışıklığı 10 gün sürmüştür 1 Aralık 2014
Sorun Cevaplayalım trafik kurallarına uymayanların cezası nelerdir 23 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım trafikteki özel ışıklar nedir 1 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım trafik kazalarının en büyük 5 nedeni 8 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Trafikte Olmayan Araçlar 2012 11 Ekim 2012