trafik lambasının önemi nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 5 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. trafik lambasının önemi hakkında bilgi


    Trafik ışıkları, trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda trafik akışını düzenleyen, hayatımızı kolaylaştıran ve zaman kazandıran son derece yararlı bir teknoloji ürünüdür.

    Işıklar yukarıdan aşağıya doğru sırasıyla kırmızı, sarı ve yeşil renklerdedir Kırmızı ışık yolun geçişe kapalı olduğunu, kırmızı ışıktan sonraki sarı ışık yolun geçişe açılmak üzere olduğunu, yeşil ışık yolun geçişe açık olduğunu, yeşilden sonraki sarı ışık ise durmaya hazırlık aşamasını (durma çizgisini geçtiyseniz geçin, aksi halde durun) belirtir Üzerinde oklar bulunan ışıklar, ok yönündeki hattın yeşil ise açık, kırmızı ise kapalı olduğunu belirtir Yanıp sönen tek kırmızı ışık, kavşağa gelince durularak geçilmesi, yanıp sönen tek sarı ışık ise, kavşağa gelince yavaşlayarak dikkatlice geçilmesi gerektiğini belirtir.

    Trafik ışıklarının yanmaması durumundaki kaosu, kaza ve kavgaların çıkmasını önlemek için, şu basit kuralların bilinmesi son derece yararlıdır. Işıkları yanmayan bir kavşağa gelindiğinde, her yönde 'DUR' işareti varmış gibi davranılmalıdır. Bu durumda, kavşağa önce giren taşıtın, iki taşıt aynı anda giriyorsa sağdaki taşıtın önceliği olduğu unutulmamalıdır.
     


Similar Threads: trafik lambasının
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım trafik lambasının görevi nedir 3 Eylül 2011
Sorun Cevaplayalım Ağustos 2010 Pekinde yaşanan trafik sıkışıklığı 10 gün sürmüştür 1 Aralık 2014
Sorun Cevaplayalım trafik kurallarına uymayanların cezası nelerdir 23 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım trafikteki özel ışıklar nedir 1 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım trafik kazalarının en büyük 5 nedeni 8 Kasım 2012