trafik kurallarına uymayanların cezası nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 23 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. trafike uymayanların cezaları nedir ve nelerdir

  Işık ihlali

  Aksi bir işaret bulunmadıkça, trafiği aksatacak veya tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme ya da gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli işgal etmenin cezası 154 lira oldu.

  Kırmızı ışık kuralına uymayan sürücülere 154 lira ceza yazılacak.

  Toplu taşım araçlarında sigara içmenin cezası 82 lira oldu. Alkollü araç kullanan sürücülere birinci defasında 650, ikinci defasında 814, 3 ve 3'ten fazlasında ise bin 306 lira para cezası verilecek.

  Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri alarak araç kullanan sürücüler de bin 306 lira ceza ödeyecek.

  Taşıt kullanma süreleri dışında araç kullanmak ve kullandıranlara 72 lira ceza verilecek.

  Hız sınırı

  Hız sınırlarını yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar (otuz dahil) aşan sürücülere 154, yüzde 30'dan fazla aşanlara da 319 lira ceza verilecek.

  Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen ya da sürücüyü ikaz eden cihazları imal veya ithal edenlere bin 967 ile 3 bin 280 lira arası ceza verilecek.

  Araçların hızlarını, kavşak, dönemeç, tepe üstleri, yaya geçitleri, hemzemin geçitler, tünel, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmayan sürücülere 72 lira ceza verilecek.

  Dönüş kurallarına riayet etmeyen sürücüler 72, geçme kurallarına uymayan ya da yasak yerde geçen sürücüler ise 154 lira ceza ödeyecek.

  Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymayan sürücülere de 72 lira ceza verilecek.

  Önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlemeyip yakından takip eden sürücülere de 72 lira ceza verilecek.

  Kavşaklara yaklaşırken şartlara uyacak şekilde yavaşlamamak, geçiş hakkı olan araçlara ilk geçiş hakkını vermemek de 72 lira ile cezalandırılacak.

  Duraklamanın yasaklandığı yerde duraklayanlar, kavşak, tünel, rampa, köprü ve bağlantı yollarına yerleşim birimleri içinde beş metre, yerleşim birimleri dışında ise yüz metre mesafede duraklayanlara 72 lira ceza verilecek.

  Park yasağı

  Park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde, geçiş yolları önünde veya üzerinde, yangın musluklarına her iki yönden beş metre mesafede park eden sürücülere 72 lira ceza uygulanacak.

  Kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park eden sürücüler de 72 lira ceza verecek.

  Özürlülerin araçları için ayrılmış yerlere park eden sürücüler 144 lira ceza ödeyecek.