Trafik Kuralları İle İlgili Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Merve tarafından 7 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Trafik Kuralları İle İlgili Bilgiler
  Trafik Kuralları Hakkında Bilgi


  Trafik kuralları, yaya ve sürücülerin yolda giderken uymaları gereken kurallardır.
  Günümüzde, özellikle büyük kentlerde insan ve araç sayısı çok artmıştır. Yollar kalabalıktır. Yaya ve sürücülerin bir yere gidip gelirken birbirlerine zarar vermeden yol almaları, ancak bu kurallara uymalarına bağlıdır.

  Trafik kurallarına uymamak hem kendi hayatımızı hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmaktır. Trafik kurallarına uymamak insanların ölmelerine, yaralanmalarına, sakat kalmalarına ve maddi zarara uğramalarına neden olur. Bu nedenle trafik kurallarına uymalıyız. Böylece kendimizi ve diğer insanları tehlikelerden korumuş oluruz.

  Yayalar kaldırımlarda her zaman sağdan yürümeli. Trafik ışıklarına dikkat etmeli ve kırmızı ışıkta geçmemeli. Sürücü ya da yolcu olarak emniyet kemerini takmalıyız. Karşı kaldırıma geçerken yaya geçitlerini, trafik ışıklarını, üst geçitleri kullanmalıyız. Ya da trafik polisi var ise ona uyarak geçmeliyiz. Yaya kaldırımı olmayan yerlerde yolun solundan yürümeliyiz.

  Sürücüler aşırı hız yapmamalı, uykusuz ve alkollü olarak araç kullanmamalıdırlar. Trafik polsine ve trafik ışıklarına uymalıdırlar.

  Trafik lambası kırmızı yanarken kesin olarak karşıya geçmemeliyiz. Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz Taşıt araçlarından inerken taşıtın tam olarak durmasını beklemeliyiz. Taşıt araçlarına binerken sıramızı beklemeliyiz. Taşıtlara hiçbir nedenle asılmamalıyız.

  Tüm önlemlere rağmen yine de trafikte kural ihlalleri olmaktadır. İnsanoğlu kendince çeşitli mazeretler bularak bir anlık dikkatsizlik sonucu da olsa trafik kurallarını ihlal eder. İşte tüm önlemlere rağmen meydana gelen trafik kazalarını ve kural ihlallerini asgariye indirebilmek için etkin denetim ve günün koşullarına göre caydırıcı cezai müeyyidelerin uygulanması da gerekmektedir. Ancak o zaman güvenli bir trafikten bahsedebiliriz

  Unutmayalım ki, uygar insan toplumsal kurallara uyan insandır. Uygar insan, her bakımdan kendini geliştirir. Başkalarının haklarına saygı duyar. Kimseye zarar vermez. sabırlı olmasını bilir. Trafik kurallarına uymak da bir sabır ve uygarlık işidir.


  alıntı
    2. Cevap: Trafik Kuralları İle İlgili Bilgi

  heryerde ve herşeyde ilk önce öğreniceksin sonra öğreticeksin ülkemizde trafik polisleri ilk önce trafik kurallarını kendileri bilmeliki ve uygulamalı sonra trafikte hata yapan sürücüler gözüne çarpsın dikkatini çeksinki durdurup ikaz yada ceza kessin polis kırmızı ışıkta durmaz yayaya yol vermez kemer takmaz arıza şeridinde araç durdurur kontrol eder özellikle kamyon şerit ihlali yapanları önemsemez arıza şeritlerini kendileri kullanır en basiti 4 yol kavşaklarında trafiği sağlama konusunda bile nasıl hareket edeceklerini bile ya bilmiyorlar yada ya boşver diyorlar tabiki bu sözlerim hepsine değil ama bir çoğuna bu arada ben avrupaya tır şöförü olarak çalışmaktayım ordaki düzeni görüp ülkemdeki düzene bakıtığımda çok kötü bir tablo var
   


Similar Threads: Trafik Kuralları
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Trafikte İniş Biniş Kuralları 14 Ekim 2012
Ansiklopedik Bilgi Trafik Kurallarına Uymamanın Zararları 10 Ocak 2012
Ansiklopedik Bilgi Trafik Kuralları İle İlgili Sloganlar 6 Ocak 2012
Ansiklopedik Bilgi Trafik Kurallarının Tarihçesi 24 Haziran 2011
Ansiklopedik Bilgi Trafik Kurallarının Faydaları 24 Haziran 2011