Trafik İşaretlerinin Şekilleri Ne Anlama Gelir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 5 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu


  1. Trafik İşaretlerinin Şekilleri Ne Anlama Geliyor?


    Trafik İşaretlerinin Şekillerinin her birinin bir anlamı vardır.Trafikte araç kullanan bir çok insnaın bu işaretlerin anlamlarını bilmeleri gerekmektedir.Ayrıca yayalarda bazı kuralları ve Trafik işaretlerinin anlamlarını bilmek zorundadırlar.Trafik işaret levhaları insanların öncelikle can güvenliği için çok önemlidir. Güvenliğin yanısıra mal güvenliği geliyor trafik işaret levhaları akıcılık ve süreklilik için mutlaka gereklidir.

    Trafik işaretleri sayesinde güvenli akıcı ve sorunsuz bir sürüş sağlanmış olunur. Trafik işaret levhalarına motorlu motorsuz ve yayaların tüm kurallara uymaları gerekiyor.


    Yuvarlak İşaret Levhaları;Yuvarlak trafik levhaları bilgilendirici işaretler içerirler. Trafiğin sürüş ve durama duraklama yön bilgilerini genel olarak yansıtırlar.Üçgen İşaret Levhaları:Motorlu motorsuz bütün sürücülere genel trafik alışkanlıkları haricindeki olası ihtimalleri bildiriler. Mesela yolda çalışma var, taş düşebilir, kaygan yol, iş makinesi bisiklet çıkabilir gibi.

    Eşkenar Dörtgen İşaret Levhaları;Uyarı işaret levhalarıdır ki, bu levhalar sürücülere ileride olabilecek tehlikeleri bildirip, dikkatli ve tedbirli seyretmelerini uyarırlar.Dikdörtgen ve Kare İşaret Levhaları;Düzenleyici işaret levhalarıdır ve trafiğin düzenlenmesine yardım ederler. Yol ve trafik hakkında düzenleyici bilgiler verip sürücü ve yayaların yolun fiziki ve genel anlamda durumundan haberdar olmalarını sağlarlar.