trafik ile ilgili konuşma

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Ezlem tarafından 20 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. trafik ile ilgili 10 dk lık konşma

  Trafik yayaların, hayvanların, kara, deniz, hava vâsıtalarının hareketine gidiş gelişne denir.

  Bu kelime araçlı araçsız bütün taşıma işlerini de içine almaktadır. İnsanın bütün hayâtında önemli yeri olan trafiğin 40-50 yıl önce günlük hayâta bugünkü kadar tesir edeceği hayâl bile edilemiyordu.

  Trafik kazâlarının meydana gelmesinde en önemli husus insana dayanmaktadır. İnsanların sebep oldukları hatâlar kazâların ortaya çıkmasında % 97’lik payla ana kaynaktır. Yaya ve sürücülerin eğitimine önem verilmesi kazâ nispetlerini azaltabilecektir. Kâidelere riâyet, içkili araba kullanmama, hakkına rıza, eğitime çocuk yaştan başlama, aşırı süratten kaçma, yasaklara uyma trafiğin aksamaması ve kazâların olmaması bakımından dikkat edilecek önemli hususlardır.

  Trafik kazâlarının faktörleri şoför ve sürücüler, yayalar, yolcular, vâsıtalar ve yol olmak üzere beş grupta toplanabilir. Bunların başında % 75,2’lik bir oranla şoför ve sürücülerin yaptığı kazâlar gelir. Bunu % 22 ile yayaların sebebiyet verdiği kazâlar tâkip eder.

  Trafik kazâlarını azaltmak ve trafiğe düzgün bir akış sağlamak üzere her ülkenin ve milletlerarası trafik kuralları bulunmaktadır. Bu kurallara yayaların ve sürücülerin uyması mecbûrîdir.

  Trafik kurallarından bâzıları:

  Trafik ışıklarının ve polisinin bulunduğu yerlerden karşıdan karşıya geçiniz.

  Hatalı sollama yapmayınız.

  Öndeki aracı, duruş güvenliğini sağlayacak bir mesâfeyle tâkip ediniz.

  Yorgun, içkili, uykusuz ve alkollü araba kullanmayınız.

  Trafik işâret ve levhalarına uyunuz.

  Emniyet kemerlerinizi takmadan yola çıkmayınız.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Tem 2014