Trafik Cezaları Ne Kadar 2012

'Güncel Bilgiler' forumunda Sitem tarafından 12 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. 2012 Trafik Cezaları Ne Kadar
  Trafikte hangi suçun cezası kaç lira?

  Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmayan ve kullanmayanlara da 72 lira ceza uygulanacak.

  Kırmızı ışık kuralına uymayan sürücülere 154 lira ceza yazılacak.

  Toplu taşım araçlarında sigara içme nin cezası 82 lira oldu.

  Alkollü araç kullanan sürücülere birinci defasında 650, ikinci defasında 814, 3 ve 3'ten fazlasında ise bin 306 lira para cezası verilecek.

  Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri alarak araç kullanan sürücüler de bin 306 lira ceza ödeyecek.

  Taşıt kullanma süreleri dışında araç kullanmak ve kullandıranlara 72 lira ceza verilecek.

  Aracın muayene süresini geçirenle r 72, sürücü belgesiz araç kullanan ya da kullanıma izin verenlere de 319 lira ceza yazılacak.

  servis freni, lastikleri, ışık donanımı noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçlar ı kullanan sürücülere 72 lira ceza uygulanacak.

  Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksilerde ise taksimetre bulundurmayan ya da kullanmayan sürücüler 319 lira, takoğraf veya taksimetreyi bozuk imal eden ya da bozan, bu durumdaki cihazları kullanan kişilere ise 4 bin 927 lira ceza verilecek

  Sürücü belgesi sınıfına göre sürmeye yetkili aracın dışındaki araçları kullananlara : 319 , sürücü belgesi almak için yanlış bilgi veya sahte belge veren sürücü adaylarına 814, araç kullanırken sürücü belgelerini yanlarında bulundurmayan sürücülere ise 154 lira ceza verilecek.

  Hız sınırlarını yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar (otuz dahil) aşan sürücülere 154, yüzde 30'dan fazla aşanlara da 319 lira ceza verilecek. Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen ya da sürücüyü ikaz eden cihazları imal veya ithal edenlere bin 967 ile 3 bin 280 lira arası ceza verilecek.

  Park etme nin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde, geçiş yolları önünde veya üzerinde, yangın musluklarına her iki yönden beş metre mesafede park eden sürücülere 72 lira ceza uygulanacak.


  2012 TRAFİKTE YAYALARA UYGULANACAK CEZALAR
  Yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı veya bulunmadığı hallerde, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürüyen yayalara 72 lira ceza verilecek.

  Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde, yayalar için ışıklı işaret olduğu halde bu işaretlere uymayan, karşıya geçişlerde işaretlere riayet etmeyen yayalara 72 lira ceza verilecek.

  Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde ve kavşaklarda, yaklaşan aracın uzaklık ve hızını göz önüne almadan veya göz önüne aldığı halde uygun zamanda geçmeyen yayalar da 72 lira ödeyecek.
   


Similar Threads: Trafik Cezaları
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Trafik Cezalarında Peşin Ödeme İndirimi 18 Ocak 2012
Güncel Bilgiler Trafik Cezaları Erken Ödeme İndirimi 18 Ocak 2012
Güncel Bilgiler Trafikte Uyuşturucu Kontrolü Yapılacak 16 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler Trafik Sigortasında yüksek fiyat dönemi bitiyor 16 Mayıs 2016
Güncel Bilgiler Trafik İşaretlerinde Üçgen Kare Ve Dairenin Anlamı Nedir? 8 Haziran 2014