Trafik cezaları affı 2010

'Resimli Konular' forumunda Wish tarafından 4 Kasım 2010 tarihinde açılan konu 1. 2010 Trafik Ceza Affı Kapsamı


  2010 yılı trafik cezası affı model yılı 1985 veya daha eski olan motorlu taşıtlarını 31 Aralık 2011 tarihine kadar hurdaya çıkartanları kapsıyor. Aracının yaşı 25 ve daha fazla olanlar kayıt ve tescillerini sildirerek, araçlarını İl Özel İdarelerine bedelsiz teslim edecekler veya Makine Kimya Endüstrisi Kurumuna (MKEK) götürebilecekler.

  VERGİ VE TRAFİK CEZALARI SİLİNECEK

  Aracını bu şekilde hurdaya çıkartanların 31 Aralık 2011 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş motorlu taşıtlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi ve vergi cezaları silinecek. Ayrıca, hurdaya çıkartılan bu araçların plakasına 28 Şubat 2009 tarihine kadar kesilen trafik para cezaları da affedilecek. Yeni düzenlemeyle yolcu ve yük taşımacılığı yapan şirketlerin yanı sıra diğer şirketler de 25 yaşından büyük araç filolarını yenilerken af hükümlerinden yararlanabilecekler.

  ESKİ ARAÇLARI DA KAPSIYOR

  Bu arada, yeni düzenlemeyle 5 Temmuz 2003 tarihinden önce çalınan veya çekme belgesi alınan araçların motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezası borçlarının silinmesine ilişkin düzenlemenin de kapsamı genişletilecek.