trafik akışının düzenini sağlayan unsurlar

'Ders notları' forumunda YAREN tarafından 8 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. trafik akışının düzenini sağlayan unsurlar

  Trafikte düzen, hukuk kuralları aracılığı ile sağlanır. Ayrıca,trafik hukuku normları,bünyesine uygun düştüğü ölçüde işaretleştirilmiştir. Trafik işaretleri ile amaç ise; seyir, denetim, sigorta, sorumluluk yönlerinden trafik güvenliğini temin ile uyarmak, bilgilendirmek, yönlendirmektir.
  Açıklanan nedenlerle; trafik işaretleri, trafik düzeninin belkemiği trafik hukukunun da ana meşguliyet konularından biridir. İhlali halinde, yürür hukuk kuralları gereğince sorumluluk kavramı ile karşılaşılır. Hukuki niteleme açısından ise sorumluluk; tazminat ödeme, cezai yaptırımla karşılaşma ve mal varlığına el atılması şeklinde kısaca ifade edilmektedir.
  İşte sorumluluk hukuku da; sistem, kavram, fonksiyon ve anlam bilgisi bağlamında, ilişki olarak sorumluluğu ve kişi olarak da sorumluyu tespiti amaçlayan bilimsel bir kategori olarak, trafikten doğan sorumlulukla doğrudan ilgilidir. Açıklanan anlam bütünlüğü içinde, trafik işaretleri, trafikten doğan sorumluluğun belirlenmesinde ana faktördür.
  Trafiğe katılan her ilgili açısından, izah edilen ilişkinin doğru bilinmesi, değerlendirilmesi, anlamlandırılması sayısız fayda sağlayarak, sorumluluğun gerçeğe uygun belirlenmesine yol açacaktır.
  Trafik ve tehlikenin iç içe geçmiş kavram ve ilişkiler olması nedeni ile her zaman sorumluluk doğuran; zarar, yaralanma, ölümle karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Bu ağır sonuçlarla karşılaşmamak veya karşılaşma halinde de gerçeğe uygun ve tam sorumluluk ve sorumlu belirlemesi yapmak için trafik işaretlerinin anlam ve önemi iyi bilinmelidir.
  Trafik işaretlerinin anlam ve önemi iyi bilindikten sonra da adalet, hakkaniyet ilkeleri doğrultusunda sonuç alabilmek için, karayolunun hukuki statüsüne, geometrik standardına, şehir içi-şehir dışı yapım, bakım, onarım işaretlemesine dikkat etmek, olay yeri mevcut halini trafik işaretleri açısından Trafik Kazası Tespit Tutanağına tam olarak geçirmek, trafik kazası olay kurallarını eksiksiz tespit edip, kötü puanı, inşaat (trafik) ve makina mühendisi ile uzman hukukçudan oluşan üçlü bilirkişi kurulu aracılığı ile paylaştırmak suretiyle bilime ve tekniğe uygun sonuçlar almak gerekir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Mar 2017