Topuklu Ayakkabı Ağrıları

'Kadınların Dünyası' forumunda Elfida tarafından 15 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Küçük yaşta çocuğu olan bayanlar bilirler ki topuklu ayakkabı merakı çok küçük yaşlarda başlar. Annesinin ayakkabılarından en topuklu olanını seçer çocuk ve devamlı evin içinde o ayakkabı ile yürümek ister.

  Yaş ilerledikçe topuklu ayakkabılar vazgeçilmezler arasına girer. Ancak uygunsuz, dar ve yüksek topuklu ayakkabılar, vücutta şekil bozukluklarına neden olmaktadır.

  Eğer sıklıkla yüksek topuklu ayakkabı giyiyorsanız veya ayakkabı dar ve ayağınıza göre küçük ise yani çoğunlukla moda olan sivri burunlu ayakkabı giyiyorsanız bazı rahatsızlıklarada davetiye çıkarmış oluyorsunuz. İşte topuklu ayakkabıların sebep olduğu ayak rahatsızlıklarından bazıları.

  Kallus ve Nasır

  Ayakkabı ile ayağınız arasındaki sürtünme sonucu derinin sertleşip kalınlaşmasıyla kallus ya da nasır oluşur. Nasır daha çok parmak altında veya parmak aralarında görülür. Yüksek topuklu ayakkabı giymekle ayağın öne doğru kayması veya dar ayakkabının belirli noktalara basınç uygulanması sonucu gelişir.

  Tırnak problemleri

  Yüksek topuklu ayakkabı giymekle ayağın öne doğru kayması sonucu, ayak parmakları ayakkabının ucuna doğru itilerek parmaklar ve tırnak yataklarına sürekli basınç uygulanarak tırnaklarda şekil bozukluğu, tırnak batması ve mantar oluşumuna neden olur.

  Çekiç parmak

  Parmaklarınız ayakkabının ucuna doğru itildiğinde parmaklarınız biçimsiz olarak kıvrılır ve parmağın orta eklemi bükülerek oluşan deformite ayakkabının üst kısmına baskı sonucu ağrıya neden olur.


  Bütün bunların yanında ayak ağrısı, diz ağrısı, bel ağrısı, ayak bileği incinmeleride topuklu ayakkabının zararları arasındadır.