Topuk Çatlaklarının Nedenleri ve Tedavisi

'Kişisel Bakım' forumunda Yasemin tarafından 12 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


 1. Topuklardaki çatlaklar bazen önemsenmeye bilir fakat zamanla tedavisi yapılmazsa dikkat edilmesse can akıcı hale gelebilirler.Özellikle yaz aylarında öorapsız ve terlikle dolaşan kişilerde çok daha sık görülen topuk çatlaklarının tedavisi nasıl yapılmalı hemen öğreniyoruz.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/topuk-calagi-tedavis-82058.jpg]topuk-calagi-tedavis-82058[/IMGALT]

  Ayak sağlığınız için topuklarınızın sağlığınıda dikkat etmeniz öneriliyor.

  Topuk çatlakları her nedense genellikle kadınlarda görülen ama erkeklerde de yaygınlık bakımından oldukça sık rastlanan ayak rahatsızlıklarından biridir.

  Ayak topuklarındaki çatlamalar genelde tek taraflı görülmezler, Her iki topuğun altında çatlaklar bir arada oluşur.

  Topuk çatlağının nedenleri nelerdir sorusunun yanıtı şöyle:Topuk çatlaklarının değişik nedenleri olabilmektedir. Bu nedenlerin bir kısmı hayat tarzından bir kısmı genetik nedenlerden kaynaklı olabilir.Özelliklede Kuru cilt tipine sahipseniz, topuk bölgesinde çatlak olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

  Bu yüzden sık sık topuk bölgesi nemlendirmeniz gerekmektedir.Dışsal bir diğer nedende topuk bölgesinde var olan mantarlardır. Ciltte görülen mantar topuk çatlaklarına uygun bir ortam hazırlamaktadır.Bunların haricinde fazla kilolar ayaklara fazla baskı yaptığından ayaklarınızda çatlaklar gözlenebilir.Bu gibi durumlarda ayakkabı seçiminize çok dikkat etmelisiniz.Ayrıca ayağınızı bitkisel sabunlarla organik sabunlarla yıkmaya özen göstermelisiniz.Ayaklar için topuklar için özel kremlerle topuklarınızı devamlı nemlendirmelisiniz kurumalarını tahriş olmalarını beklemedne bu bakımları uygulamalısınız düzenli olarak.