toplum olarak kutladığımız özel günler

'Etüt Merkezi' forumunda Burcu tarafından 25 Tem 2014 tarihinde açılan konu

 1. Millet olarak kutladığımız özel günler

  Dini bayramlarımız

  Dini bayramlar, dinimiz açısından önemli ve kutsal sayılan günlerde kutladığımız sevinçli günlerimizdir. İslam'da iki bayram kutlanmaktadır: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı

  Ramazan bayramı

  Ramazan ayının sonunda kutlanan üç günlük bayramdır. Ramazan bayramının kutlanma nedeni, aynı ayda, topluca tutulan oruçların ve diğer ibadetlerin sonucunda elde ettiğimiz sevaplardır. Bu bayramda herkes birbirini kutlar, çocuklar en güzel şekilde giydirilir; yanaklarından öpülür; ceplerine harçlıklar konur; şeker ve çikolatalar ikram edilir. Büyükler de birbirine sarılır; küslükler unutulur; tatlıya bağlanır.

  Kurban bayramı

  Kurban bayramının kutlanmasında tarihsel bir neden vardır. O da Hz. İbrahim Peygamber'in, canından çok sevdiği oğlu İsmail'i, canlar canı Allah yoluna kurban olarak adamasıdır. Şefkat ve merhameti çok yüce olan Allah, elbette İsmail'in kurban edilmesine izin vermemiş, onun yerine bir koç kesmesini emretmiştir. Bu durum, Allah'a olan sevginin ve bağlılığın bir işareti olarak kuşaktan kuşağa günümüze kadar gelmiştir.

  Kurban bayramında Müslümanlar dört gün boyunca bayram eder; kestikleri kurbanların etlerini dostları, arkadaşları ve ihtiyaç sahibi kimselerle paylaşırlar.


  Toplum olarak kutladığımız, birlik ve beraberliğin en üst düzeyde olduğu bu güzel günleri kutlarken atalarımızın kahramanlıklarını ve başarılarını anar, bize emanet ettikleri değerlerin önemini daha iyi kavrarız.


  Evlere, sınıflara,camlara hatta ülkenin tamamında ay yıldızlı bayrağımız dalgalanmaktadır. Resmi olarak kutladığımız bayramlar;

  10 Kasım

  Hüzünle kutladığımız bu gün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün ölüm yıldönümüdür. Ulu Önder’ in saygıyla andığımız bu gün Türk halkının en acı günüdür.

  29 Ekim

  Cumhuriyetin ilan edildiği, ülkemiz yönetiminin milli iradeye ulaştığı bu mutlu gün tüm ülke çapında kutlanır

  30 Ağustos

  Büyük taarruzun zaferle sonuçlanmasıyla beraber Atatürk bu güzel günü ordumuza armağan etmiştir.

  19 Mayıs

  Ulusumuz için önemli bir gün olan 19 Mayıs 1919 da Samsun’ a çıkarak milli mücadeleyi başlatmıştır.

  23 Nisan

  23 Nisan 1920’ de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmış ve Atatürk bu günü çocuklara armağan etmiştir.