Topkapı Anıtmezarında Kimler Yatıyor?

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 25 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Topkapı Anıt Mezarında kimler yatıyor? Topkapıda bulunan anıt mezarda Türkiye'nin demokrasi tarihine isimleri kazınmış birçok önemli siyasetçi yatıyor.27 Mayıs 1960 darbesinden sonra idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes ile eski bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan seneler sonra bu anıt mezara defnedilmişti. 1993 yılında vefat eden merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kabri de bu 3 demokrasi şehidinin hemen yanıbaşında bulunuyor.
  Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın girişimiyle çıkarılan kanunla 11 Nisan 1990'da Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'ya itibarları iade edildi.

  - Ardından bu üç demokrasi şehidinin naaşları 17 Eylül 1990'da yüzbinlerce vatandaşın katıldığı bir törenle Topkapı'da yaptırılan anıt mezara nakledildi.

  - 17 Nisan 1993 tarihinde vefat eden eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal da yine aynı yerde başka bir anıt mezara defnedildi.

  - 1994 yılında vefat eden Adnan Menderes'in eşi Berin Menderes'in ebedi istirahatgahı yine Topkapı'daki anıtmezar olmuştu.

  - Aydın Menderes de 27 Mayıs darbesi sonucu idam edilen babası merhum Başbakan Adnan Menderes'in Topkapı'da bulunan anıtmezarının yanına defnedildi.