Tophane Kasrı Tarihi ve Özellikleri

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 14 Şubat 2012 tarihinde açılan konu 1. Tophane Kasrı

  Yapım 1849 - 1852
  İstanbul’un Tophane semtinde bulunan kasır Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. 1849 yılında yapımına başlanmış 1852 yılında ise tamamlanmıştır.Eski Tophane Meydanı’nın en önemli yapısı olan bu kasrın mimarı William James Smith’tir.Kasrın yapıldığı tarihteki önemi ve görkemli hali bugün neredeyse kaybolmuş vaziyettedir. Yolun yükselmesi sebebiyle yaklaşık olarak 1.50 metre alçalan yapının aynı zamanda etrafında düzensiz bir şekilde büyüyen ağaçlar nedeniyle fark edilemeyecek hale gelmiştir. Bugün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından kullanılmaktadır.

  TARİHÇE
  Kasrın mimari her ne kadar İngiliz olsa da bu dönemin kasırlarından olan Ihlamur Kasrı, Beykoz Kasrı, Küçüksu Kasrı gibi yapılar ile benzer özellikler taşımaktadır. Çünkü yapının denetimcisinin bir Türk, Tophane Müşiri Halil Paşa olduğu bilinmektedir.Dönemin padişahları gelen ziyaretçilerini burada ağırlamaktaydı. Aynı zamanda Uluslararası konferanslara da ev sahipliği yapan kasırın özenle inşa edildiği görülmektedir.


  MİMARİ ÖZELLİKLER
  Bu dönemde artık ahşap yapıların terk edilerek kagir yapıların inşa edildiği görülmektedir. Tophane Kasrı da bu geleneğe uyarak yapılmış, denize paralel kuzey-güney doğrultusunda konumlandırılmıştır. Dikdörtgen plan şemasına sahip olup, iki katlı olarak inşa edilmiştir. 10x22 metre ölçülerine sahip olan kasrın anıtsallığı dikkat çekicidir.Yapının ana girişi eski meydandan olsa da bugün o cephenin görülme şansı çok azdır. Bugün deniz cephesi aksında, dışa taşan giriş daha görülür durumdadır. Kasrın tüm pencereleri yuvarlak kemerli olup, balustratlı bir çatı parapeti oluşturulmuştur. Yapının cephesi oldukça süslü olup, madalyonlar, kurdeleler, yatay ve dikey konumda yerleştirilmiş bitkisel motifler kullanılmıştır. Osmanlı mimari üslubunun Avrupa mimari üslubuna geçiş öğelerini barındıran kasırda ikinci kata yerleştirilen konsollar ve bu çıkmalardaki barok süslemeler dikkat çekmektedir. Ayrıca yapının içinde kullanılan kalem işleri, mermer şömineler yapıyı daha da zenginleştiren öğelerden bazılarıdır.