Tokat Kebabı Tarifi Resimli

'Damak Keyfi' forumunda Aysell tarafından 20 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Resimli Tokat Kebabı Tarifi
  Tokat Kebabı nasıl yapılır
  Tokat Kebabı yapılışı


  Tokat Kebabı için gerekli malzemeler:

  1 kg Taze dana eti,
  1.5 çay bardağı zeytin yağı,
  4 adet patlıcan,
  5 adet domates,
  250 gr yeşil biber,
  3 adet patates,
  2 adet soğan,
  5 diş sarımsak


  [​IMG]


  Yapılışı:

  Tokat kebabı, taze kuzu eti, tereyağı, patlıcan, domates, yeşil biber, patates, soğan, sarımsak ve özel pişirilmiş kebap pidesi kullanılarak yapılan Tokat yöresine ait bir yemektir. Özel kebap ocaklarında yapılır.

  Küçük parçalar halinde kesilen etler baharat, biber ve soğanla terbiye edildikten sonra hafif yağlanmış şişlere takılmak üzere bekletilir. Şişlere biraz margarin sürülür.Şişlerin en başına et ve sebzelerin düşmemesi için patlıcanın sap kısmı takılır. Şiş üzerine bir et bir sebze ve sebze aralarına bir parça margarin ve bir iki diş sarımsak dizilir. Patlıcanların kabuğu alınmaz yarıdan kesilmiş ve uzun selvi doğranmış patlıcanlar önceden hafifçe tuzlanmalıdır. Birkaç şişe de etler müstakil olarak takılır.

  Kebap ocağının ortasında bulunan yatay demire şişler asılır. Fırının iki tarafında bulunan yatay bölümde yanan odunların ateşi ile pişmeye bırakılır. Fırının alt kısmında bulunan şaç tepsiye damlayan yağlar toplanır. Özel pişirilmiş pideler bir tepsiye yayılır. Pişen etler ve sebzeler bunun üzerine sıyrılır. Tepsinin ortasına pişen domatesler konulur. Üzerine toplanan yağlardan gezdirilerek servise alınır.