titanik faciası özet anlatımı

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda YAREN tarafından 11 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. titanik faciası hakkında,
  titanik faciasının sırları,
  titanik faciasının özeti,
  [​IMG]

  Titanik ve Yapısı

  Bütün zamanların en ünlü gemi kazası Titanikle birlikte olmuştur. White Star Denizcilik Titanik'i ve kardeşi Olympic'i denizlerde seyreden en büyük en iyi ve en güvenilir gemiler olarak yapmışlardı.
  Titanik'in yapımı 11.300 kişiden oluşan Harland & Wolff tersanesi çalışanlarının 26 ayını aldı.Titanik devasa boyutlu lüxs bir gemiydi; 21 deniz mili hıza ulaşabilen bu geminin batmasının mümkün olmadığı düşünülüyordu.Titanik'in muhaere sistemi ticari gemilerde o zamana kadar kullanılan en güçlü sistemdi.Ayrıca karanlıkta 2000 millik bir alanı tarayabiliyordu.Titanik'in teknesinin alt tarafında ikili bir yapı siitemi ve 16 adet su geçirmez bölümü vardı.Bu bölümlerden herhangi ikisine su girse dahi geminin su üstündeki dengesi bozulmazdı.Bu da geminin emniyetini bir kat daha arttırmaktaydı.


  TİTANİK'İN BATIŞI

  14 nisan 1912 pazar günü Newfoundland'ın yaklaşık 576 km. güney doğusunda20 deniz mili süratle seyreden Titanikbir buzdağına çarptı.Hafif sisli ve ayışığının olmadığı bir akşamdı.Bir araya gelmiş büyük buz kütleleri buz sahaları ve buzdağları konusunda bir çok uyarı mesajı alınmıştı.Daha önceden gelen bir mesaj kaptan tarafından dikkate alınmış ve bir gözcü yerleştirilmişti.Ama çarpmayı önlemeye çalışılşırkensancak tarafına sert bir dönüş yapan Titanik su kesiminin alt tarafından bir buzdağına çarptı.Geminin teknesi hasar gördü ve Titanik 2 saat 40 dakika sonra sulara gömüldü.Geminin orkestrası son dakikaya kadar çalmaya devam etti.

  VE TİTANİK BATTI

  Gemideki 2.228 kişiden sadece 705'İ kurtarılabildi.Cankurtaran sandallarına binenler olay yerine elinden geldiği kadar hızlı giden Carpathia gemisi tarafından kurtarıldı.Buna rağmen Carpathia gemisi bile buz gibi suya fazla dayanamayanlar için çok geç kalmıştı.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Alıntı