Tiroit İltihabı, Tiroidit nedir

'Kadınca' forumunda HazaN tarafından 6 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. Çoğumuzun duymadığı, adını bile bilmediği bu hastalık geçtiğimiz haftalarda beni çok yakından ilgilendirdi ve çok fazla araştırma yaptım bu konuda. Çünkü annem bu hastalığa yakalanmış :(
  O yüzden burda öğrendiğim şeyleri sizlerle paylaşmak istedim...

  Tiroidit Nedir?
  Tiroit bezinin iltihaplanmasıyla or*taya çıkan tiroidit akut, subakut ve kro*nik biçimlerde görülebilir.

  Belirtileri Nelerdir?
  Akut troit iltihabından kaynaklanan bir*çok belirti vardır. Ama tiroit ağır bir enfeksiyon sonucu iltihaplanmışsa has*tanın genel durumu bozuk olduğundan bu belirtiler gözden kaçabilir.
  Hasta, tiroit bölgesindeki batıcı ağ*rılardan yakınır. Genellikle kulak, ense ve kollara yayılan bu ağrı başın özellik*le geriye doğru hareket ettirilmesi, yut*kunma ve öksürme sırasında daha da şiddetlenir.
  Bazen, özellikle de hastalığın irinli biçimlerinde yutma güçlüğü, ağnya yol açan nefes darlığı ve ses kaybı görüle*bilir. Bu belirtilere yol açan neden şiş*miş tiroitin ya da apse kütlesinin yemek ve soluk borularına yaptığı baskıdır.
  Tiroit bezindeki şişme bakışımlı (si*metrik) ya da bakışımsız (asimetrik) olabilir. Birinci durumda her iki lob, ikinci durumda ise loblardan yalnızca biri şişer. Tiroit bezinin Üzerindeki de*ride hafif kızarıklık ve sıcaklık artışı görülebilir. Tiroit bezinin elle muaye*nesi hastaya ağrı verir.
  Bu belirtilere ek olarak iltihaptan kaynaklanan genel belirtiler göze çar*par. Bunların başlıcalan, bazen titreme nöbetleriyle gelen yüksek ateş, baş ağ*rısı, iştah kaybı, yaygın eklem ağrıları ve alyuvar çökme hızında (sedimantas*yon) artıştır. Tiroit bezindeki işlevsel bozukluğun bir göstergesi olabilecek hormon kaynaklı belirtilere ise genel*likle rastlanmaz. Ama bazen hastalığın başlangıcında hafif ve geçici bir tireo-toksikoza (hipertiroidızmin en sık görü*len tipi) rastlanabilir.
  Tiroit sintigrafisinde iltihaplı tiroit bölgelerinde radyoaktif iyotun tutulma düzeyinin azaldığı görülür. Tiroit sintigrafîsinden elde edilen verilerin dü*zelmesi, iyileşmeye işaret eder. iyileş*me süresi olguya göre değişir.

  Gidişi
  Ateşli dönemin süresi olgudan olguya farklılık gösterir. Hasta doğru tedavi edilmezse ateşli dönem 3-4 hafta sürer. Hastalığın akut biçimi tedavisiz de iyi*leşebilir. Ağrıların geçmesinden sonra 2-3 ay ve hatta daha uzun bir süre tiroit şiş kalabilir. Tiroit sintigrafisi verileri genellikle birkaç hafta içinde normale döner.

  Tedavi
  Hastalığın tedavisinde antibiyotiklerden yararlanılır. Kortikoit (kortikosteroitler) tedavisinin iyileşme sürecini kısaltıp kisaltmadığı tartışmalıdır. Ama yineleme*leri önlemek amacıyla kortikoit tedavi*sine uzunca bir süre (40-60 günj devam edilir. Tiroit hormonlarının dışardan ve*rilmesi de yararlı olmaktadır. Böylece iltihaplı dönemin uzamasına ve hastalı*ğın yinelemesine yol açtığı düşünülen tirotropinin (TSH) hipofizce salgılan*ması baskı altına alınır. Cerrahi girişim yalnızca tiroit bezinde apselerin oluştu*ğu durumlarda uygulanır.
   
 2. Cevap: Tiroit İltihabı, Tiroidit nedir

  Huriş annemize çok geçmiş olsun.Allah'tan acil şifalar dilerim..Bilgiler için ayrıca teşekkürler.
   
 3. Cevap: Tiroit İltihabı, Tiroidit nedir

  Bilgiler için tesekkürler annecim :f40: